Jezioro Ukiel w Olsztynie

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Jezioro Ukiel w Olsztynie.

Zmiany nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Nowe molo jeszcze przed sezonem

2021-12-30 8:14

Budowa nowego mola oraz uzupełnienie oferty turystycznej to jedno z przedsięwzięć, jakie będą w najbliższym czasie realizowane nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Wzmocnione zostaną także brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany. Prace mają zakończyć się do końca kwietnia, czyli jeszcze przed początkiem sezonu.

Każdego roku odwiedza Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel w Olsztynie odwiedza ponad milion osób. Wkrótce zostaną zrealizowane kolejne działania, by poprawić infrastrukturę, a jednocześnie odciążyć przyrodę. Budowa nowego mola oraz uzupełnienie oferty turystycznej to jedno z przedsięwzięć, jakie będą w najbliższym czasie realizowane nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Wzmocnione zostaną także brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany. Mówi prezydent miasta Piotr Grzymowicz:

Nasze miasto jest niewątpliwie atrakcyjne turystycznie. Cieszy nas zainteresowanie, z jakim się spotykamy nie tylko w Polsce. Ale to nakłada na nas dodatkowe obowiązki, jak choćby zadbanie o nasz skarb, czyli środowisko naturalne. Nasze działania zmierzają właśnie w tym kierunku.

Powstanie nowoczesnej infrastruktury nad jeziorem Ukiel spowodowało wzrost zainteresowania tym obszarem ze strony mieszkańców, ale także gości odwiedzających Olsztyn. To wiąże się także ze zwiększoną presją człowieka na cenny przyrodniczo obszar.

Wśród najważniejszych elementów projektu jest przebudowa mola przy plaży miejskiej tak, by utworzyć punkt widokowo-obserwacyjny. Powstanie całkowicie nowa konstrukcja w miejsce dotychczasowej, która liczy już niemal ćwierć wieku.

Poza tym zostaną umocnione brzegi przy Słonecznej Polanie, by uniemożliwić spływanie gruntów do jeziora. Zaplanowano zakup lunet i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Efektem ma być również powstanie mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski - jezioro Ukiel.

Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. - Unia Europejska finansuje to zadanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Sonda
Jaką stację będziesz oglądać w sylwestrową noc?
Jason Derulo gwiazdą Sylwestra Marzeń z Dwójką!