Żółty pył na samochodzie

i

Autor: SE Żółty pył na samochodzie

Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

2020-05-30 10:00

Żółty pył. Pojawia się na samochodach, oknach i parapetach. Każdej wiosny jest zmorą wielu z nas. Czym jest żółty pył i skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź!

Żółty pył na samochodach. Co to jest i skąd się bierze?

Co roku jak bumerang wraca pytanie - czym jest żółty pył, który pojawia się na samochodach, oknach i parapetach? Spekulacji jest wiele. Niektórzy widzą w nim piasek znad Sahary docierający nad Polskę. Inni mówią o kwaśnym deszczu. Okazuje się, że prawda na temat żółtego pyłu jest zupełnie inna.

Żółty pył. Alergicy muszą uważać

Żółty pył to nic innego jak pyłek z drzew iglastych, przede wszystkim z sosny. Pojawia się każdego roku na początku maja i uprzykrza nam życie mniej więcej do połowy czerwca. W tym czasie charakterystyczny jest widok aut pokrytych żółtym osadem, co najlepiej widać na karoseriach ciemnych oraz parapetach. Żółty pył nie jest szkodliwy, ale może on wywołać uczulenie u niektórych osób. Szczególnie narażeni są alergicy.

Wdychanie pyłku z sosny w nadmiarze może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa, wywołujących katar. Możliwe jest również łzawienie oczu. Osoby uczulone na żółty pyłek sosny powinny ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, a po powrocie z domu zmienić ubranie, przemyć oczy, twarz i włosy.

Co wiesz o Warmii i Mazurach?

Pytanie 1 z 7
Ile jest jezior na Warmii i Mazurach?
Owczarek wrócił do właściciela