Brzeg: IPN rozbiera pomnik Armii Czerwonej. Tak chcieli mieszkańcy

i

Autor: WarNews/Twitter Brzeg: IPN rozbiera pomnik Armii Czerwonej. Tak chcieli mieszkańcy [WIDEO]

Dekomunizacja w Polsce

IPN rozbiera pomnik Armii Czerwonej w Brzegu! "Mieszkańcy się domagali". To nie koniec! [WIDEO]

2022-08-26 7:45

Dekomunizacja, część 2.? W Polsce wiele jest symboli, które pozostawiła po sobie Armia Czerwona. Teraz znikną, a przynajmniej znikać zaczynają. IPN właśnie rozpoczął demontaż monumentu Armii Czerwonej w Brzegu - zresztą na wniosek mieszkańców. Jaka Rosja jest, każdy widzi - i pozostałości po jej obecności w Polsce ma dość.

Głubczyce, Chrzowice, teraz jeszcze Brzeg, a niedługo Opole. Z woj. opolskie znikają symbole Armii Czerwonej. Wszystkie z inicjatywy samorządów, mieszkańców i IPN-u. O masowych akcjach i związanych z nimi problemami pisaliśmy TUTAJ: IPN przypomniał sobie o komunizmie? Z Opola ma zniknąć sowiecka gwiazda, w Chrzowicach runął pomnik Armii Czerwonej

Już w środę (24.08.22) w Brzegu rozpoczęto demontaż pomnika żołnierzy Armii Czerwonej. Samorząd dogadał się z IPN i to ten drugi finansuje rozbiórkę. Sami zobaczcie poniżej.

O pozbyciu się wątpliwej pamiątki zdecydowali sami mieszkańcy; to oni wystosowali petycję do władz samorządowych, później Rada Miejska wyraziła na to zgodę. 

Na pomniku znajdował się napis "Westerplatte Stalingrad Berlin" "6 II 1945 Wyzwolenie m. Brzegu przez armię radziecką". Mieszkańcy Brzegu nazywali go potocznie "pomnikiem hydraulika" z uwagi na plątaninę stalowych rur w dolnej części monumentu.

Przypomnijmy, że jeszcze w maju 2009 r. ówczesne władze miasta poddały wzbudzający kontrowersje pomnik renowacji, przeznaczając na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Na przygotowanej przez nas liście jest około 60 pomników. Chcemy dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej – zdradził prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas konferencji 19 kwietnia.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają