Jak legalnie kupić i przewieźć choinkę? Jest na to paragraf!

i

Autor: Tomasz Pielenga

Jak LEGALNIE kupić i przewieźć choinkę? To nie takie proste!

2019-12-20 12:43

W okresie przedświątecznym apetyt na choinki rośnie, a zaspokajają go liczni handlowcy. Czy jednak oferowane przez nich choinki są legalne? Wiemy, jak to sprawdzać!

Nie zawsze sprzedawcy drzewek oferują klientom choinki pochodzące z legalnego źródła. Takie wykroczenia regulują odpowiednie akty prawne. Pozyskiwanie choinek w nielegalny sposób jest opisane w art. 120 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Grozi za to kara aresztu do 30 dni lub kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Jak sprawdzić legalność drzewek?

Obowiązkiem osób handlujących bożonarodzeniowymi drzewkami jest posiadanie dokumentu, który będzie świadczyć o legalnym źródle pochodzenia.

Większość nadleśnictw wskazuje miejsca sprzedaży choinek z legalnego źródła. Przed podróżą po wymarzoną choinkę skontaktujmy się z odpowiednim terenowo nadleśnictwem, żeby mieć pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła.

Drzewko już mamy, teraz do domu!

No nie do końca. Bo najpierw do samochodu. Ale i na tym etapie trzeba być przygotowanym. Prawo o ruchu drogowym nakłada na nas obowiązek odpowiedniego przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach w art. 61 PRD. Publikujemy te fragmenty, które mogą dotyczyć przewozu choinki.

Art. 61.

1. Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu"

2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
  • nie naruszał stateczności pojazdu,
  • nie utrudniał kierowania pojazdem,
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

4. Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.