Krapkowice. 14-latek udostępnił post Strajku Kobiet. Wizyta POLICJI w domu i szkole!

2020-11-18 14:50 Michał Górecki
Strajk kobiet w Polsce. Policjant UJAWNIA kulisy protestów! To może rozwścieczyć PiS
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Strajk kobiet w Polsce. Policjant UJAWNIA kulisy protestów! To może rozwścieczyć PiS

Policjanci z Krapkowic interweniowali w domu 14-letniego chłopca po tym, jak udostępnił w mediach społecznościowych post Strajku Kobiet. Chłopak informował w nim o planowanym na środę 18 listopada "spacerze", wyrażającym sprzeciw wobec uchwalonej przez TK ustawy ograniczającej aborcję w Polsce. Po wizycie w domu chłopca, mundurowi poszli do jego szkoły. Interwencję w tej sprawie zapowiada posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. Rozmawiamy z dyrektorką biura poselskiego Iwoną Gałązką i biurem prasowym policji w Krapkowicach. Czemu służyła ta interwencja? Policja zapowiada, że sprawą zajmie się Sąd Rodzinny.

Spis treści

  1. Krapkowice. Udostępnił post Strajku Kobiet. Do domu 14-latka zapukała policja
  2. Ustalić organizatora i...? Policjanci chcieli porozmawiać! Zgłosili sprawę do szkoły i sądu
  3. Sąd rodzinny za Strajk Kobiet. Marcelina Zawisza zapowiada interwencję poselską
  4. Iwona Gałązka: "Nie ma żadnego zgromadzenia"
  5. Strajk Kobiet. Będzie akcja informacyjna. Iwona Gałązka: "Chcemy poinformować, jak reagować, kiedy policja do Ciebie zapuka"

Krapkowice. Udostępnił post Strajku Kobiet. Do domu 14-latka zapukała policja

Krapkowicka policja przeprowadziła interwencję w domu 14-letniego Maćka we wtorek 17 listopada. Mundurowi znaleźli się pod domem chłopaka w odpowiedzi na udostępniony przez niego post informujący o planowanym na środę proteście.

- [...] krapkowiccy policjanci uzyskali informację, że na jednym z portali społecznościowych widnieją wpisy dotyczące planowanego na dzień 18.11.2020 roku zgromadzenia - odpowiada na pytania SE.pl biuro prasowe.

Jak się okazuje, policjanci szukali... organizatora.

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną i związanym z nią zakazem gromadzenia się funkcjonariusze podjęli czynności celem ustalenia organizatora. W trakcie tych czynności okazało się, jedną z osób, które czynnie propagują i nawołują do zgromadzenia na portalu społecznościowym, jest 14-letni chłopiec

Ustalić organizatora i...? Policjanci chcieli porozmawiać! Zgłosili sprawę do szkoły i sądu

Komenda Powiatowa Policji w Krapkowicach zdradza, że celem tej niezapowiedzianej wizyty była "rozmowa profilaktyczno-informująca z jego rodzicami". Podczas rozmowy z matką 14-latka przekazali informacje o aktualnych przepisach prawa dotyczących zakazu organizacji zgromadzeń.

Tego samego dnia, zaraz po wizycie w domu, odwiedzili tez szkołę chłopca i poinformowali o wszystkim dyrekcję placówki, a sprawa docelowo ma trafić do sądu rodzinnego.

- Zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982r., poinformowana została też dyrekcja szkoły, a całość zebranych informacji zostanie przekazana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich - komentuje biuro prasowe KPP w Krapkowicach.

Sąd rodzinny za Strajk Kobiet. Marcelina Zawisza zapowiada interwencję poselską

Niecodzienna wizyta policjantów odbiła się szerokim echem. Do tej pory interwencję poselską zapowiedziała już Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy z Opola.

- [...] policja uznała, że 14-latek z Krapkowic jest organizatorem jutrzejszego spaceru i dzisiaj po 10 zawitała u niego w domu. Według informacji, które udało mi się ustalić, opiekunowie prawni zostali poinformowani o tym, że za organizację grozi 8 lat więzienia oraz grzywna. O sprawie policja powiadomiła szkołę. Interweniowałam w tej sprawie, czekam na bardziej szczegółowe wyjaśnienia na jakiej, do cholery, podstawie uznano 14-latka za organizatora tego wydarzenia - pisze w swoich mediach społecznościowych.

Dodaje też, że protesty odbywające się w całym kraju po wyroku TK ws. aborcji nie mają oficjalnego organizatora i są spontanicznymi spotkaniami. "mam informacje dla policji, prokuratorów i sądów. Te wydarzenia nie mają organizatorów. To są zgromadzenia spontaniczne, bo nie godzimy się na to, żeby w Polsce ktokolwiek był torturowany. Zacznijcie łapać prawdziwych przestępców."

Iwona Gałązka: "Nie ma żadnego zgromadzenia"

Dyrektorka Biura Poselskiego Marceliny Zawiszy Iwona Gałązka zdradza szczegóły interwencji poselskiej. Do tej pory do policji w Krapkowicach trafiły pytania, na które KPP powinna udzielić odpowiedzi do dwóch tygodni.

- Na razie wiemy, że poinformowana została wychowawczyni tego chłopca i szkoła. To stanowi wyzwanie, jak interpretować takie zachowanie w momencie, kiedy rozmawiamy o 14-latku. Czy to są w ogóle adekwatne działania do wieku tej osoby? - komentuje.

Strajk Kobiet. Będzie akcja informacyjna. Iwona Gałązka: "Chcemy poinformować, jak reagować, kiedy policja do Ciebie zapuka"

W rozmowie z Super Expressem Iwona Gałązka zapowiada, że pojawią się akcje uświadamiające, jak zachowywać się w sytuacji, gdy do drzwi "zapuka policja".

- Chcemy wyjść z taką akcją wspierania osób i poinformowania, takiego bardziej konkretnego, jak reagować, kiedy policja zapuka do drzwi. Zdaje się, że w emocjach czasami osoby zapominają o tym, jakie są ich prawa, a to jest podstawa - komentuje.

W czwartek 19 listopada ma odbyć się konferencja prasowa, którą 14-latek chce powołać. Na razie nie wiadomo, na jakich zasadach.

[AKTUALIZACJA]

Maciek komentuje policyjną interwencję. Padły MOCNE słowa! zobacz więcej: Krapkowice. 14-latek po interwencji policji w jego domu: "Próbowano mi odebrać WOLNOŚĆ"

Opole. Strajk Kobiet zakończony kontrmanifestacją. Opolanie zgłosili "Zgorszenie"