Marsz Równości w Opolu. Jest termin i są problemy. Kiedy odbędzie się III Marsz Równości w Opolu?

2021-06-22 11:49
III Marsz Równości w Opolu. Znamy szczegóły [TERMINY, DATA]
Autor: Tęczowe Opole/Facebook III Marsz Równości w Opolu. Znamy szczegóły [TERMINY, DATA]

III Marsz Równości w Opolu. Tęczowe Opole, tradycyjnie występujące w roli organizatora wydarzenia, poinformowało o planowanym terminie: marsz miałby się w Opolu odbyć w sobotę 25 września. Oznaczałoby to, że Opole niemal zamknie tegoroczny peleton miast organizujących u siebie podobne wydarzenia; większość z nich wybrała lipiec i sierpień. Jak będzie wyglądał III Marsz Równości w Opolu?

III Marsz Równości w Opolu. Jest termin, ale przed organizatorami jeszcze dużo pracy

O tym, że w Opolu planowany jest kolejny Marsz Równości było już wiadomo od jakiegoś czasu. Kwestią otwartą pozostawał jednak termin; o tyle trudny do wskazania choćby ze względu na niejasną sytuację epidemiczną. W sobotę 19 czerwca Tęczowe Opole "odkryło karty" i wskazało termin III Marszu Równości w Opolu: 25 września 2021 roku.

Zobacz koniecznie: Opolskie drugim najbardziej homofobicznym regionem Polski. "Prezydent na razie na marsze nie chodzi, ale..."

Extinction Rebellion. Milczący marsz przez Opole

Żeby Marsz Równości doszedł do skutku, przed organizatorami jeszcze sporo pracy. Na utworzonym na Facebooku wydarzeniu zapraszają do wzajemnego informowania o inicjatywie i zaznaczają, że istnieje ryzyko zmiany terminu. - Dajcie znać znajomym, zabierzcie ze sobą bliskie osoby, zaopatrzcie się w pozytywny nastrój i chodźmy razem w imię miłości! Nadal istnieje ryzyko, że pandemia uniemożliwi nam bezpieczny przemarsz. Z naszej strony zrobimy wszystko aby III Marsz Równości w Opolu doszedł do skutku - czytamy.

Rzecznik prasowy Tęczowego Opola zdradził w rozmowie z SE.pl, że pierwsze sprawy organizacyjne już ruszyły. Na szczegóły będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

Jesteśmy jeszcze przed rozmowami z Urzędem Miasta. Trasę ujawnimy dopiero przed samym marszem. Zawsze tak robimy, żeby nie ułatwiać skrajnej prawicy blokowania marszu. 

Przypomnijmy, w Opolu Marsz Równości odbył się po raz pierwszy w 2018 roku. Pojawiła się wtedy kontrmanifestacja, ale całość przebiegła względnie spokojnie. W 2019 roku odbyła się w Opolu druga edycja, a w 2020 roku miała być trzecia - ale odwołano ją ze względu na epidemię (wyznaczano wtedy termin na 26 czerwca).