Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

i

Autor: Twitter/Wołodymyr Zełenski

Opole na liście prezydenta Ukrainy! Zełenski wymienił 18 miast. O co chodzi?

2022-05-24 10:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim niedzielnym przemówieniu w ukraińskim parlamencie ogłosił listę 18 polskich miast, którym nadał tytuł "miast-ratowników". Chodzi o samorządy, które - jak mówił - "przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej". Zełenski nie zapomniał o Opolu.

Opole na liście "miast-ratowników"

W niedzielę (22 maja) w Radzie Najwyższej Ukrainy (tamtejszy parlament) wystąpił m.in. Andrzej Duda. Jeszcze przed przemówieniem polskiego prezydenta, Wołodymyr Zełenski podpisał specjalny dekret, na mocy którego stworzono tytuł honorowy "miasta-ratownika". Pierwszy na liście, acz niejedyny, był Rzeszów. Ale cały peleton składa się z 18 miast, które wykazały się największą pomocą dla swoich miast partnerskich w Ukrainie. W tym Opole!

Zobacz więcej: Prezydent Duda wrócił z Ukrainy. "Mówiłem w Kijowie jedno..." [WIDEO]

Wojna na Ukrainie. Jak pomaga Opole? [GALERIA]

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska - mówił w niedzielę Zełenski. Obok Opola i Rzeszowa tytuł "miasta-ratownika" otrzymał Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Białystok, Olsztyn i Kielce.

Jak Opole pomaga Ukrainie?

Przypomnijmy, że Opole jest miastem partnerskim Iwano-Frankiwska, miasta na zachodnie Ukrainy, na które bomby spadły już pierwszego dnia wojny. Rosjanie bombardowali wtedy m.in. stare lotnisko. Tego dnia, 24 lutego, prezydenci miast (Opola i Iwano-Frankiwska) umówili się na rozmowę telefoniczną, która ostatecznie została przesunięta. Pisaliśmy o tym TUTAJ: Iwano-Frankiwsk odcięty?! Rozmowy z Ukrainą zawieszone. Dziś wielki protest w Opolu!

Od tamtej pory w Opolu powstała cała pomocowa infrastruktura. W punkcie TOWU (Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy) wolontariusze wciąż zaopatrują uchodźców wojennych w najpotrzebniejsze rzeczy. Ratusz swojego czasu miał poważne problemy z obsłużeniem obywateli Ukrainy oczekujących na wydanie numeru PESEL, ale kryzys zażegnano. Z najmniejszego województwa w Polsce na Ukrainę wyjechało już wiele konwojów humanitarnych, a o jednej z takich inicjatyw - opolskiego posła Witolda Zembaczyńskiego - rozmawialiśmy osobiście. Obejrzyj TUTAJ: Witold Zembaczyński pomógł wywieźć z Ukrainy już setki osób! Opowiedział nam o piekle [WIDEO]

Informację o przyznaniu Opolu tytułu "miasta-ratownika" skwitował krótko włodarz, Arkadiusz Wiśniewski. - Panie Prezydencie dziękuję za docenienie naszego miasta, Przyjaciół poznaje się w biedzie! - napisał w mediach społecznościowych.

Więcej: PESEL dla uchodźców. Pod ratuszem tłumy. Opole czeka paraliż?! To potrwa!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki