Powstanie Warszawskie. Opolskie miasta świętują "godzinę W"!

2020-08-01 6:00 Michał Górecki
Powstanie Warszawskie. 76. obchody, Opole, opolskie
Autor: opole.uw.gov Powstanie Warszawskie. 76. obchody, Opole, opolskie

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne uroczystości związane z obchodami 76. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się w Warszawie w dniach 30 lipca - 5 sierpnia 2020 r. Na Opolszczyźnie miasta skupiają się głównie na uczczeniu "godziny W".

Spis treści

  1. Rocznica Powstania Warszawskiego Wojewoda Opolski wydał specjalne zarządzenie
  2. Powstanie Warszawskie. To już 76. rocznica

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, warszawskie uroczystości związane z rocznicą zaplanowano na bardziej kameralne niż zwykle. W województwie opolskim miasta stawiają głównie na uczczenie "godziny W".

Rocznica Powstania Warszawskiego Wojewoda Opolski wydał specjalne zarządzenie

Wojewoda Opolski – jako Szef Obrony Cywilnej Województwa - wydał zarządzenie nr 68/2020 w sprawie przeprowadzenia treningu wojewódzkiego sytemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz systemu wykrywania i alarmowania. W związku z tym 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17.00 ("godzina W") za pośrednictwem powiatowych central alarmowych nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy. Będzie trwał minutę.

W samym Opolu uroczystości zakładają m.in.:

  • Msza Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego,  ul. Grota-Roweckiego 3 (godz. 16.00),
  • Uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, ul. Grota-Roweckiego 2 (godz. 17.00).

W Opolu równolegle zaczął się też darmowy weekend atrakcji miejskich, związany z rekordem frekwencji w Wyborach Prezydenckich. Zobacz więcej TUTAJ.

Syreny zabiją wszędzie, a poza tym w innych opolskich miastach samorządy postawiły na różne formy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. W Nysie delegacja samorządowców zapali znicze pod Pomnikiem Patriotom Polskim.

- [...] punktualnie o godzinie 17.00 na okres 1 minuty zawyją syreny. Wówczas zatrzymaj się, oderwij od codziennych obowiązków oraz uczcij chwilą tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność - przekazuje z kolei Urząd Miejski z Olesna.

Powstanie Warszawskie, 76. obchody. Opole, opolskie
Autor: UM Opole Powstanie Warszawskie, 76. obchody. Opole, opolskie

Powstanie Warszawskie. To już 76. rocznica

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. To właśnie symboliczna "Godzina W" określa ten moment, choć w niektórych dzielnicach Warszawy powstanie rozpoczęło się nieco wcześniej.

Do walki stanęło około 50 tys. osób. Powstanie trwało 63 dni i pochłonęło życie ok. 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy cywilów, a Warszawa praktycznie przestała istnieć. Na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane, systematycznie burzone i palone dom po domu.

Wirus reaktywacja. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 84

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.