Silny wiatr w Opolu 17.01.2022. Zerwany dach domu jednorodzinnego! [RADAR WIATRU]

2022-01-17 15:18
Pogoda na 25.11.2021. Porywisty wiatr, pochmurno, a to nie wszystko! Prognoza IMGW [25.11.2021]
Autor: Pixabay.com Pogoda na 25.11.2021. Porywisty wiatr, pochmurno, a to nie wszystko! Prognoza IMGW [25.11.2021]

Silny wiatr w Opolu i województwie opolskim. Radar wiatru. W poniedziałek (17.01.2022) cała Polska otrzymała alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i synoptyków IMGW. Z północy idzie potężna nawałnica, która już niedługo dotrze na południe. Opole znalazło się z drugiej strefie zagrożenia. Wiatr może przekroczyć u nas 115 km/h! To będzie niebezpieczny dzień.

[AKTUALIZACJA]

Zerwane dachy domów i zablokowane drogi - to efekty wichur na Opolszczyźnie. Dyżurny PSP z Opola podał, że do 13.15 strażacy interweniowali 66 razy. - W miejscowości Pokój wiatr zerwał poszycie dachu w domu jednorodzinnym. Podobną sytuację mamy w miejscowości Wachowice koło Olesna. Wichura uszkodziła opierzenie hali sportowej w Chrząstowicach. Na południu regionu mamy dwa przypadki, gdy przewrócone drzewo zablokowało drogi powiatowe. Przez cały czas otrzymujemy kolejne zgłoszenia - sprecyzował dyżurny.

Silny wiatr w Opolu 17.01.2022. Idzie nawałnica! Połamane drzewa, przerwy w dostawie prądu i zawalone drogi?! [RADAR WIATRU]

Silny wiatr nawiedza w poniedziałek całą Polskę. Żywioł już rano - zgodnie z przewidywaniami synoptyków - przyniósł ogromne utrudnienia komunikacyjne. Wiatr na północy wieje z prędkością nawet do 120 km/h! Przekłada się to na brak prądu i problemy na drogach. Nawałnica, aktywny chłodny front atmosferyczny, przesuwa się w kierunku południa, a zatem także województwa opolskiego. Cały region otrzymał już pomarańczowe ostrzeżenie IMGW II. stopnia.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy towarzyszyć będą przemieszczającemu się od północy aktywnemu frontowi atmosferycznemu, na którym występować będą lokalne burze - czytamy w komunikacie IMGW.

Polecamy: Wichury i burze śnieżne szaleją nad Polską. Front przemieszcza się błyskawicznie! Gdzie jest najgorzej? NA ŻYWO

Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku, nas nie oszczędza. Kulminacja potężnego wiatru dotknie Opole w godzinach popołudniowych, może spaść obfity deszcz, a temperatura powietrza drastycznie spaść (nawet o ok. 5 stopni Celsjusza). Wichura może miejscami łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym z powodu zatarasowania dróg przez konary drzew i przerwy w dostawach prądu.

Idzie nawałnica! Radar wiatru 

Przemieszczającą się nawałnicę możesz śledzić na żywo, korzystając z radaru wiatru dostępnego w oknie poniżej. 

Ostrzeżenie IMGW wydane dla województwa opolskiego obowiązuje - jak dotąd - do 17.00. O tej porze wichura powinna stopniowo ustawać, ale trudno ocenić, co po sobie zostawi. We wtorek (18.01) pogoda ma się poprawić, niebo powinno się rozpogodzić, a temperatura nieznacznie wzrosnąć.