ZMIANA CZASU 2020. Przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki w 2020?

2020-03-26 9:12 MG
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmienimy czas na letni? Zmiana czasu 2020 w marcu. W którą stronę przestawiamy zegarki?
Autor: CC Unsplash.com / Agê Barros Zmiana czasu 2020. Kiedy zmienimy czas na letni? Zdjęcie ilustracyjne

Zmiana czasu na letni 2020. Zobacz, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2020 roku. Data zmiany czasu. Sprawdź kiedy należy przestawić zegarek z czasu letniego na zimowy w marcu 2020.

Czym jest czas letni? To czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.

Zmiany czasu mają głównie pomóc efektywniej wykorzystać światło dzienne. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Ciekawostka związana z czasem letnim dotyczy Benjamina Franklina, który jako pierwszy sygnalizował potrzebę wprowadzenia takiego podziału. Postulował wtedy jednak, żeby ludzie...kładli się szybciej spać i wcześniej wstawali.

Zobacz też: Zmiana czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (m.in. prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. W stanie Indiana (USA) do 2006 roku czas letni obowiązywał jedynie w niektórych obszarach.

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

W 2020 roku na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca. W 2020 roku zmiana czasu na letni wypada 29 marca - 29.03.2020 przestawimy zegarki z 2:00 na 3:00 przez co śpimy godzinę krócej. Dzięki takiej zmianie na dworze dłużej będzie jasno.

Zmiany czasu zwykle są wprowadzane w weekendy, a to właśnie dlatego, żeby uniknąć problemów np. z ustaleniem godziny pracy, o której powinniśmy zacząć i skończyć.

Kiedy zmiana czasu: Ostatnia zmiana czasu, kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021.

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.