Ewakuacja w Płocku

i

Autor: Materiały prasowe W Płocku obowiązuje alarm powodziowy. Przyczyną jest zator lodowy na Wiśle w miejscowości Popłacin.

Alarm powodziowy na Wiśle! Ewakuacja mieszkańców! Woda zagrożeniem dla ludzi i zwierząt! [ZDJĘCIA]

2021-02-09 18:50

W związku z przyborem Wisły spowodowanym zatorem lodowym prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował we wtorek (9 lutego) po południu o ewakuacji z zagrożonych powodzią terenów osiedla Borowiczki – ul. Gmury. Ewakuowanych ma być 115 osób, a także zwierzęta. Taką informację przekazał płocki urząd miasta.

W Płocku od poniedziałku (8 lutego) obowiązuje alarm powodziowy. Przyczyną jest zator lodowy na Wiśle poniżej miasta – w miejscowości Popłacin, który blokuje swobodny przepływ wody i powoduje przybór rzeki.

Alarm powodziowy. Ewakuacja 115. mieszkańców Płocka

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował o ewakuacji. - Informujemy, że prezydent miasta Płocka wydał zarządzenie o ewakuacji ludności i zwierząt z zagrożonych powodzią terenów osiedla Borowiczki – ul. Gmury. Ewakuowani mieszkańcy będą kierowani do Bursy Płockiej przy ul. 3 Maja 35 - poinformował we wtorek po południu Urząd Miasta. Ewakuacja dotyczy 115 osób. Jak przekazano w komunikacie "dopuszcza się samoewakuację przy wykorzystaniu własnych środków transportu".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Alarm powodziowy na Wiśle! EWAKUACJA mieszkańców! Prezydent wydał zarządzenie [ZDJĘCIA, RELACJA]

Urząd Miasta Płocka zapewnił, że niezbędną liczbę autobusów do ewakuacji pozostałej ludności zapewni Komunikacja Miejska Płock. Pojazdy zostały wysłane o godz. 17 na ul. Gmury, przy czym transport osób niepełnosprawnych do Bursy Płockiej zapewni Rzecznik Osób Niepełnosprawnych magistratu.

W komunikacie wspomniano, że prezydent Płocka "zobowiązał Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie ewakuacji, w miejscach zakwaterowania ludności ewakuowanej, a także ochronę pozostawionego mienia. - Zwierzęta domowe ewakuowane będą do Schroniska dla Zwierząt w Płocku prowadzonego przez SUEZ PGK. Transport zapewni SUEZ PGK - oznajmił płocki ratusz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Płock. Alarm przeciwpowodziowy na Wiśle. "Żonę i syna wywoziłem łódką" [ZDJĘCIA]

Poziom wody w Wiśle znacznie powyżej normy

Według danych płockiego Urzędu Miasta, poziom Wisły we wtorek po południu wynosił tam na poszczególnych wodowskazach: Borowiczki – 430 cm przy stanie alarmowym 345 cm, Grabówka – 435 cm przy stanie alarmowym 340 cm, brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta – 366 cm przy stanie alarmowym 237 cm, a na nabrzeżu PKN Orlen - 771 cm przy stanie alarmowym 700 cm.

Jak informuje płocki Urząd Miasta, jeszcze we wtorek rano Wisła wlała się na bulwary im. Górnickiego w rejonie ul. Rybaki oraz portu jachtowego klubu Morka - ul. Rybaki oraz ul. Kawieckiego ze względów bezpieczeństwa zostały do odwołania całkowicie zamknięte dla ruchu. Służby miejskie, Państwowa Straż Pożarna i żołnierze WOT zabezpieczają budynki na bulwarach wiślanych przed zalaniem.

CZYTAJ TEŻ: Wyszków. Wjechał autem na Bug, gdy na rzece były dzieci! Szuka go policja [WIDEO]

Rzeka zalała tez ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, gdzie są domy jednorodzinne - to najniżej położona ulica w Płocku, sąsiadująca bezpośrednio z rzeką.

Podczas powodzi w styczniu 1982 r. zalana została lewobrzeżna część Płocka - Radziwie i kilka okolicznych miejscowości. Według Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, powódź ta była największą i jednocześnie najgroźniejszą powodzią zatorową w Polsce w XX wieku. Rozległy zator lodowy na Wiśle spowodował wówczas przybór rzeki o 126 cm ponad obserwowany wcześniej najwyższy poziom w historii. Rzeka zalała wtedy ok. 10 tys. ha gruntów i ponad 5 tys. budynków. Ewakuowano ok. 14 tys. ludzi i ok. 12 tys. sztuk zwierząt.

PRZECZYTAJ: Płock. Alarm przeciwpowodziowy na Wiśle. Lodołamacze nie mogą wypłynąć! Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Budowa mostu pontonowego na Wiśle

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki