QUIZ. Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jego twórczość?

i

Autor: Jarosław Kruk/CC BY-SA 3.0; Mateusz Włodarczyk/CC BY-SA 3.0 - oba Wikimedia Commons QUIZ. Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jego twórczość?

QUIZ. Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jego twórczość?

2022-05-22 7:59

Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistów urodził się 6 maja 1950 r., a zmarł 22 maja 2017 r. Wylansował takie przeboje, jak "Zacznij od Bacha", "Pszczółka Maja" czy "Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Zbigniew Wodecki był nie tylko wokalistą, ale i multiinstrumentalistą. Czy pamiętacie jego twórczość? Sprawdzicie to w naszym quizie.

QUIZ. Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jego twórczość?

Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego mija dokładnie dziś. Niezwykle popularny wokalista i multiinstrumentalista urodził się 6 maja 1950 r. w Krakowie, a zmarł 22 maja w Warszawie. Artysta rozpoczął karierę w latach 60., ale jeszcze jako utalentowany skrzypek, który m.in. akompaniował Ewie Demarczyk. W kolejnej dekadzie dał się już za to poznać jako wokalista, lansując wiele niezapomnianych piosenek.

Zbigniew Wodecki ma na koncie takie przeboje, jak "Zacznij od Bacha", "Pszczółka Maja", "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z Tobą chcę oglądać świat”, czy „Izolda". Jego wielka kariera zaczęła się jednak od piosenki "Znajdziesz mnie znowu", który wykonał razem z zespołem Partita - wtedy m.in. z Alicją Majewską w składzie. Starsze utwory wokalisty znalazły po latach zainteresowanie u członków formacji Mitch & Mitch, którzy stworzyli do nich nowe aranżacje, nagrywając z artystą świetnie przyjętą płytę "1976: A Space Odyssey".

Czytaj też: QUIZ. Największe polskie przeboje lat 90. Pamiętasz, kto je śpiewa? Musisz znać te piosenki!

Piąta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego to na pewno dobra okazja, by przypomnieć jego twórczość i najbardziej popularne piosenki, które trafiły do naszego quizu. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że wybitny polski wokalista i multiinstrumentalista odszedł z tego świata za wcześnie - na szczęście pozostawił po sobie bogatą spuściznę, którą warto zaprezentować też młodszym pokoleniom.

Czytaj też: QUIZ. Legendy polskiego rocka. Rozpoznasz, o jaki zespół chodzi? Kultowe piosenki i teksty

QUIZ. Czwarta rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Pamiętacie jego twórczość?

Pytanie 1 z 10
Z jaką grupą/kabaretem był związany Wodecki, zanim rozpoczął solową karierę?