Jakie płuca ma Płock? W niedalekiej przyszłości na pewno zielone

2019-10-16 14:47

Już niedługo będzie o to o wiele łatwiej, bo w mieście trwają nasadzenia w ramach projektu "Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia na rzecz bioróżnorodności i klimatu”. Jego celem to powstawanie nowych i rekultywacja pozostałych terenów zieleni w mieście.

Do listopada tego roku w różnych częściach Płocka pojawi się, bagatela: 95 drzew, ponad 9,5 tysiąca krzewów i blisko 5 tysięcy innych roślin wieloletnich. Wśród drzew zdecydowano się m.in. na: dęby szypułkowe, wiśnie pikowane, graby pospolite, klony polne, platany klonolistne i kasztanowce czerwone, natomiast do krzewów zaliczają się: jałowce i cisy (iglaste) oraz hortensje bukietowe, tawuły japońskie, perukowce podolskie (liściaste). Na liście urzędu miasta dotyczącej trzeciej kategorii nasadzeń mamy z kolei: rozchodniki, jeżówki, liliowce i bluszcze pospolite, choć to jeszcze nie wszystkie gatunki.

Wszystkie nasadzenia wzbogacą następujące płockie osiedla: Borowiczki, Ciechomice, Kochanowskiego, Kolegialna, Łukasiewicza, Międzytorze, Miodowa, Podolszyce Północ, Radziwie, Skarpa, Stare Miasto, Tysiąclecia Wyszogrodzka, Zielony Jar.

Koszt projektu to blisko pół miliona złotych, z czego 200 tys. udało się pozyskać z samorządu województwa mazowieckiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE