Jedyna taka wystawa w Płocku - mogą ją oglądać także osoby niewidome

i

Autor: Piotr Augustyniak Zdjęcie z cyklu "Więźniowie"

Jedyna taka wystawa w Płocku - mogą ją oglądać także osoby niewidome

2019-10-08 11:22

"Czarno na białym" prezentuje prawie 90 zdjęć Piotra Augustyniaka, znanego płockiego fotoreportera, a dzięki audiodeskrypcjom i opisom fotografii w zapisie Braille’a jest dostępna dla osób, które widzą słabo bądź wcale. Do 20 października można ją zwiedzać w Płockiej Galerii Sztuki.

Zdjęcia - jak wskazuje tytuł wystawy, prezentowane w czerni i bieli - pochodzą z 4 autorskich cykli Augustyniaka, fotoreportażu i tegorocznych wypadów po mieście i zaliczają się do stylu fotografii ulicznej. Jak dodaje dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, autor "potrafi w ciekawy, często zabawny sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. W jego fotografiach dostrzec można wyjątkowy zmysł obserwacji, poczucie humoru i, co ważne, szacunek i ciekawość do fotografowanych osób, miejsc i sytuacji".

Augustyniak przekonuje, że wystawa ma dla niego bardzo osobisty charakter. - Sam często się zastanawiałem się, jakby to było stracić wzrok albo słabo widzieć. Podejrzewam, że trudno byłoby mi się odnaleźć w nowej rzeczywistości, dlatego podchodzę do tego z pokorą, z szacunkiem, a w związku z tym chęć pokazania fotografii takim ludziom płynie prosto z mojego serca.

Wystawa powstała ponadto we współpracy ze Stowarzyszeniem "De Facto", które organizuje w Płocku Festiwal Kultury i Sztuki - jedyne takie wydarzenie dla osób niewidomych w Europie.