Nie żyje znana polska poetka. Korespondowała z Czesławem Miłoszem i J.K. Rowling

2021-06-07 13:23
Nie żyje znana poetka. Korespondowała z Czesławem Miłoszem i J.K. Rowling
Autor: 8380475/cc0/Pixabay.com Nie żyje Wanda Gołębiewska. Znana poetka pochodząca z Płocka zmarła w sobotę 5 czerwca. Jak sama podkreślała, duży wpływ na rozwój jej twórczości mieli inni poeci i pisarze, z którymi korespondowała. W tym gronie byli m.in. Czesław Miłosz, J.K. Rowling i ks. Jan Twardowski. Wanda Gołębiewska była wielokrotnie nagradzana za swoją poezję, zarówno w Polsce, jak i za granicą

Nie żyje Wanda Gołębiewska. Znana poetka pochodząca z Płocka zmarła w sobotę 5 czerwca. Jak sama podkreślała, duży wpływ na rozwój jej twórczości mieli inni poeci i pisarze, z którymi korespondowała. W tym gronie byli m.in. Czesław Miłosz, J.K. Rowling (autorka powieści o przygodach Harry'ego Pottera) i ks. Jan Twardowski. Wanda Gołębiewska była wielokrotnie nagradzana za swoją poezję, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Płock. Nie żyje znana poetka. Korespondowała z Czesławem Miłoszem i J.K. Rowling

Nie żyje Wanda Gołębiewska. Znana poetka pochodząca z Płocka zmarła w sobotę 5 czerwca w wieku 76 lat. Długi wpis poświęcony autorce zamieścił na swoim profilu facebookowym Leszek Skierski z Teatru Dramatycznego w Płocku. Przypomina w nim, że duży wpływ na jej twórczość mieli inni poeci i pisarze, z którymi korespondowała, m.in. Czesław Miłosz, J.K. Rowling (autorka powieści o przygodach Harry'ego Pottera) i ks. Jan Twardowski.

- Kochała Wisłę i Płock, którym do końca życia okazywała swoją poetycką wierność. W Jej twórczości znaleźć można, oprócz wielkiego zachwytu nad Mazowszem, rodzinnym Płockiem i Zakrzewem Kościelnym, także wiele poetyckich wspomnień z podróży po: Stanach Zjednoczonych Ameryki, Ukrainie, Australii, Słowacji, Austrii i Niemczech. Nie ubarwiała sztucznie świata, ale w sposób poetycki uszlachetniała go. Największym źródłem inspiracji była dla niej przyroda, której różnorodność i niezwykłe barwy ukazywała w tysiącach poetyckich obrazów i odcieni. Każdy z nich jest inny, każdy wyjątkowy, niepowtarzalny… - pisze o znanej poetce z Płocka Skierski.

Czytaj też: Nie żyje strażak spod Płońska. "Grzesiu, czemu Ty?"

Poetka z Płocka inspirowała się Anne Frank

Jak dodaje, Wanda Gołębiewska poświęciła znaczną część swojej twórczości Anne Frank, autorce słynnego pamiętnika opowiadającego o jej przeżyciach w czasie II wojny światowej, która zmarła w obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen.

- Wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza wielka fascynacja Anną Frank, której poświęciła znaczną część swojego dorobku, a także trzy tomy dziecięcych wspomnień zapisanych w Pamiętniku X-klasistki, stanowią odrębny rozdział w dorobku literackim Wandy Gołębiewskiej. Tak jak Anna Frank zwracała się w Dzienniku do wymyślonej przez siebie przyjaciółki Kitty, tak i ona poświęciła swój pamiętnik Annie. I nie musiała niczego wymyślać – Annę Frank uczyniła swoją najlepszą przyjaciółką i powierniczką marzeń. W późniejszych latach nie zwracała się już w pamiętnikach do Anny, ale wciąż o niej pamiętała, podkreślając, że to Dziennik Anny Frank zaważył na całej jej późniejszej twórczości - pisze Skierskiej o znanej poetce z Płocka.

Czytaj też: ZDJĘCIA z szokujących wypadków! Mieszkanka Płocka uratowała rowerzystę, sama uderzyła w drzewo [AKTUALIZACJA]

Wanda Gołębiewska była laureatką wielu nagród literackich w Polsce i za granicą, w tym konkursów poetyckich organizowanych w: Płocku, Czarnolesie, Grójcu, Krakowie, Zgorzelcu, Lesznie, Krośnicach, Siedlcach, Inowrocławiu, Radziejowie, Płońsku, Świdwinie, Oświęcimiu, Częstochowie, Chrzanowie, Ludźmierzu, Zakopanem, Lublinie, Gubinie, Bydgoszczy, Szczecinku i Makowie Mazowieckim.

Czytaj też: Jeden nie żyje, drugi ciężko ranny! Potworne zderzenie dwóch motocyklistów na DK nr 10 pod Sierpcem! [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

Czytaj też: Białobiel. 24-latek ugodził nożem ojca i matkę. Przyznał się do "tego, co się stało"

Czytaj też: 30-latek zginął pod Gostyninem! Jego volkswagen rozbił się o drzewo [ZDJĘCIA]

Tak wygląda grób Barbary Kosmal, córki Barbary Brylskiej. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE