Płock. Za poglądy nie będzie patronką ulicy. Radny: Irena Krzywicka to hardkorowa feministka

2021-02-26 13:29 Michał Michalak
Płock. Za poglądy nie będzie patronką ulicy. Radny: Irena Krzywicka to hardkorowa feministka
Autor: PatricioHurtado/cc0/Pixabay.com Irena Krzywicka nie zostanie patronką jednej z ulic w Płocku. Radni miejscy uznali, że na przeszkodzie stoją jej radykalne poglądy

Radni miejscy z Płocka usunęli z harmonogramu obrad głosowanie nad projektem uchwały ws. nadania nazwy jednej z ulic imieniem Ireny Krzywickiej. Polska pisarka i publicystka zmarła w 1994 r. i była znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów, co uszło wcześniej uwadze radnych. Jeden z nich nazwał ją "hardkorową feministką", dlatego wiadomo już, że kobieta nie zostanie patronką żadnej ulicy w Płocku. Co tak wzburzyło rajców?

Płock. Za poglądy nie będzie patronką ulicy. Radny: Irena Krzywicka to hardkorowa feministka

Radni miejscy z Płocka nie zgodzili się na to, by patronką jednej z ulic została pisarka i publicystka Irena Krzywicka. Projekt uchwały w tej sprawie miał być poddany pod głosowanie na czwartkowej sesji, ale nie znalazł się nawet w jej programie. Dlaczego?

Czytaj też: Płock. Szynobus potrącił człowieka! Ciało tak zmasakrowane, że nie można potwierdzić, kim była ofiara

Jak informuje Petronews, wszystko z powodu kontrowersyjnych poglądów kobiety. Rajcy skarżyli się na to, że w opisie uzasadnienia uchwały brakowało szczegółowych informacji na temat Krzywickiej. Była ona m.in. przeciwniczką monogamii, a w jednym z tekstów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, z którym była związana, miała optować razem z nim za eliminacją osób głuchoniemych. Abstrahując od tego, Irena Krzywicka była też zagorzała feministką, która walczyła o prawa kobiet. Tu znajdowała wspólny język ze swoim teściem - pochodzącym z Płocka socjologiem i ekonomistą Ludwikiem Krzywickim.

- Kto był odpowiedzialny za uzasadnienie tej uchwały? Nie wynika z niej pełnia życiorysu pani Krzywickiej. Wczytując się w uzasadnienie, zagłosowałem za. Rozumiem, że jedni mają bardzo lewicowe poglądy, a inni prawicowe. Natomiast w środę otrzymałem e-mail, który wzbudził we mnie zainteresowanie postacią tej pani oraz jej publikacji. Mogę powiedzieć, że jest to hardkorowa feministka. Nie mogę zgodzić się z nadaniem ulicy jej imienia, ze względu na jej poglądy - powiedział radny Tomasz Kominek cytowany przez Petronews.

Czytaj też: Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Tak wygląda OGROMNY zator lodowy z lotu ptaka! [ZDJĘCIA]

Z jego argumentacją nie zgadzał się natomiast Mariusz Pogonowski, który obok radnej Iwony Krajewskiej jako jedyny był przeciwny zdjęciu z programu sesji głosowania nad nadaniem jednej z ulic w Płocku imienia Ireny Krzywickiej.

- Kiedy dostajemy maila po stu latach, kiedy ktoś wypowiada się, ale nigdy nie znał tej osoby, to sprawa ma się inaczej, ponieważ nie są to dane z pierwszej ręki. Spójrzmy na TVP1 i TVN, dwie telewizje, te same fakty, a zupełnie różnie przedstawione (...) Moje wiadomości też są z drugiej ręki, ale ja nadałbym ulicę imieniem pani Ireny, jako tej, która walczyła o prawa kobiet - powiedział cytowany przez Petronews.

Czytaj też: Strzegowo. Byk ZABIŁ właściciela! Agresywne zwierzę uciekło ze stodoły! [ZDJĘCIA]

Czytaj też: Wieczfnia Kościelna. Brutalne pobicie, ofiara w szpitalu! Wśród sprawców... 14-latek

Czytaj też: Wyszków. Zaczęli kopać grób, ale musieli przerwać. Groziło im wielkie niebezpieczeństwo! [ZDJĘCIA]

Płock. Zakładka cenniejsza niż książka Remigiusza Mroza? Między kartkami było TO! [ZDJĘCIA]

24-latka okradła dziecko! Wszystko nagrała ukryta kamera
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE