Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Tak wygląda OGROMNY zator lodowy z lotu ptaka! [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

2021-02-26 14:57 Michał Michalak
Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Tak wygląda OGROMNY zator lodowy z lotu ptaka! [ZDJĘCIA]
Autor: 56BLot (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)/Facebook.com Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Lodołamacze cały czas usuwają zator lodowy znajdujący się na rzece

W Płocku i siedmiu sąsiednich gminach nadal obowiązuje alarm powodziowy spowodowany zatorem lodowym na Wiśle. Już od kilkunastu dni tam pracują lodołamacze, które rozbijają krę, ale ze względu na trudne warunki na rzece nie dotarły one dalej niż do Płocka, choć Wisła przekroczyła znacznie stan alarmowy również w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. W stanie gotowości są także wojskowi saperzy.

Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Tak wygląda OGROMNY zator lodowy z lotu ptaka!

Aktualizacja godz. 15.00

- Lodołamacze pracują podzielone na 3 grupy. Cztery jednostki prowadzą akcję powyżej Płocka w celu przebicia pokrywy lodowej. Lodołamacze przebijają się w górę rzeki, w stronę Dobrzykowa, gdzie w godzinach porannych poziom Wisły przekroczył stan alarmowy (...) Trzy kolejne lodołamacze czyszczą utworzoną wcześniej na rzece rynnę i pracują nad odprowadzeniem kry w dół Wisły, aby mogła odpłynąć w kierunku Bałtyku. Dwie jednostki operują dziś w okolicach Stopnia Wodnego Włocławek. Pokruszone kawałki lodu trzeba na bieżąco odprowadzać. Zapewnienie odpływu kry jest niezbędne po to, żeby nie zgromadziła się i nie stwarzała powtórnego zagrożenia dla terenów położonych poniżej zbiornika - informują Wody Polskie.

Czytaj też: Płock. Za poglądy nie będzie patronką ulicy. Radny: Irena Krzywicka to hardkorowa feministka

Na Wiśle w Płocku i w siedmiu sąsiednich gminach nadal trwa alarm powodziowy. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski ogłosił go już 8 lutego, a według stanu na dziś rzeka przekracza jeszcze stan alarmowy na dwóch z czterech punktów pomiarowych na terenie miasta. Podobnie jest w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, gdzie jednak z uwagi na trudne warunki panujące na rzece lodołamacze usuwające zator lodowy nie dotarły.

Od godz. 7 dziewięć lodołamaczy pracuje na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Praca lodołamaczy połączona jest z przepuszczaniem lodu przez sekcję przelewową Stopnia Wodnego Włocławku - informuje Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW Warszawa.

Czytaj też: Płock. Szynobus potrącił człowieka! Ciało tak zmasakrowane, że nie można potwierdzić, kim była ofiara

Czytaj też: Strzegowo. Byk ZABIŁ właściciela! Agresywne zwierzę uciekło ze stodoły! [ZDJĘCIA]

W rejonie Kępy Polskiej czekają cały czas żołnierze 2. Pułku Saperów. W przypadku gwałtownych wzrostów stanów wody, co może doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia i mienia, mają oni za zadanie wkroczyć do akcji i usuwać zator lodowy. Do dyspozycji wojska pozostają też dwa śmigłowce stacjonujące w Płocku.

Czytaj też: Płock. Alkohol, amfetamina, z tyłu 1,5 miesięczne dziecko. Zmarły 32-latek zgotował policjantom piekło

Stan wody Wisły w Płocku o godz. 12.00 dn. 26.02.2021:

Borowiczki – 332 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)

Grabówka – 330 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)

Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 306 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)

Nabrzeże PKN – 721 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm)

Wyszogród - 550 cm (stan alarmowy 550 cm)

Kępa Polska - 590 cm (stan alarmowy 500 cm)

Czytaj też: Płock. Zakładka cenniejsza niż książka Remigiusza Mroza? Między kartkami było TO! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Płock. Alarm powodziowy na Wiśle. Tak wygląda OGROMNY zator lodowy z lotu ptaka! [ZDJĘCIA]

Tajemniczy wybuch na Malince. Co się stało?
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE