Płock. Znaleźli tam czaszki, mężczyzn, kobiet i dzieci! Teraz będą szukać kościoła!

i

Autor: Muzeum Mazowieckie/B. Wasiak Badacze Muzeum Mazowieckiego wznowili prace na terenie kamienicy przy ul. 1 maja w Płocku

Płock. Znaleźli tam czaszki, mężczyzn, kobiet i dzieci! Teraz będą szukać kościoła!

2020-05-20 7:04

Badacze Muzeum Mazowieckiego wznowili prace wykopaliskowe w okolicy kamienicy przy ul. 1 Maja, dawnej siedziby UB, Milicji Obywatelskiej i policji. W zeszłym roku znaleźli tam 78 obiektów o charakterze grobowym, o różnym stanie zachowania, a w nich szkielety 78 osób i kilka oddzielnych czaszek mężczyzn, kobiet i dzieci, które pochodzą z okresu średniowiecza.

Tym razem 10-osobowe ekipa złożona z muzealnych archeologów i studentów liczy na to, że uda jej się znaleźć szczątki kościoła. To dlatego, że w okresie średniowiecza w większości przypadków były one położone w pobliżu cmentarzysk. Pracami grupy kierują: zastępca dyrektora muzeum Tomasz Kordala i kierownik muzealnego działu archeologii Zbigniewa Miecznikowskiego, a wszystkie tegoroczne działania potrwają do września.

W zeszłym roku badacze z muzealnymi archeologami na czele znaleźli pozostałości średniowiecznego cmentarzyska. 78 obiektów o charakterze grobowym, o różnym stanie zachowania, a w nich szkielety 78 osób i kilka oddzielnych czaszek mężczyzn, kobiet i dzieci. Zachowały się tam ślady dawnych pogańskich obyczajów, przechowywanych mimo rozwoju chrześcijaństwa w wierzeniach ludowych. W dłoni jednej z osób archeolodzy znaleźli np. monetę okręconą w skrawki materiału. Były też inne przedmioty: żelazne nożyki, kabłączki skroniowe, ozdoby opasek zdobiących kobiece głowy, pierścionki.

Ubiegłoroczne znaleziska badają teraz specjaliści z Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod nadzorem specjalizującego się w dziedzinie antropologii prof. Wiesława Lorkiewicza. Po ich ukończeniu będziemy wiedzieć, jaka była płeć przodków płocczan znalezionych na cmentarzu, ile mieli lat, na jakie choroby chorowali (jedna z czaszek nosi np. ślady trepanacji). Badania DNA odpowiedzą z kolei, czy pochowani na dawnym cmentarzu był ze sobą spokrewnieni i skąd pochodzili.

Gdy wykopaliska dobiegną końca i zakończą się wszystkie badania, Muzeum Mazowieckie w Płocku wyda monografię średniowiecznego cmentarza z ul. 1 Maja, z częścią archeologiczną, autorstwa naszych specjalistów i częścią antropologiczną, autorstwa prof. Wiesława Lorkiewicza.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj

Pogrzeb Jerzego Łapińskiego na Cmentarzu Bródnowskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki