Prawie 6 tys. osób pod Płońskiem bez dostępu do wody pitnej! Szambo lub gnojowica dostały się do wodociągu?

i

Autor: Arcaion/cc0/Pixabay.com Mieszkańcy gminy Baboszewo pod Płońskiem, ok. 5,7 tys. osób, stracili dostęp do wody pitnej, w której wykryto m.in. bakterię coli

Dramat mieszkańców

Prawie 6 tys. osób pod Płońskiem bez dostępu do wody pitnej! Szambo lub gnojowica dostały się do wodociągu?

2022-09-30 14:26

Mieszkańcy gminy Baboszewo pod Płońskiem, ok. 5,7 tys. osób, stracili dostęp do wody pitnej. Wykryto w niej bakterię coli i tę z grupy enterokoków kałowych. Dyrektor miejscowego sanepidu informuje, że mogły się dostać do wodociągu publicznego razem z szambem, gnojowicą lub przez znajdujący się w starych rurach biofilm, czyli również twór bakteryjny.

Prawie 6 tys. osób pod Płońskiem bez dostępu do wody pitnej! Szambo lub gnojowica dostały się do wodociągu?

Ok. 5,7 tys. osób nie ma dostępu do wody pitnej, po tym jak w wodociągu publicznym gminy Baboszewo pod Płońskiem wykryto bakterię z grupy coli, Escherichia coli, i należącą do enterokoków kałowych. Chodzi o osoby z łącznie 39 miejscowości, które, jak informuje miejscowy sanepid, same mogły doprowadzić do nieszczęścia.

- Przyczyną zanieczyszczenia wody mogą być zaniedbania ludzkie, na przykład nieszczelne szambo. To również może być popularna gnojowica, która spływa z pól w trakcie intensywnych opadów deszczu i dostaje się do wodociągu. Ostatnią z możliwych przyczyn mogą być stare rury, w których znajduje się biofilm, twór bakteryjny przenikający urządzeniami sanitarnymi do wodociągu - mówi PAP Krzysztof Bielski, inspektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płońsku.

Jak dodaje, obecnie prowadzone są działania związane z dezynfekcją urządzeń i sieci wodociągowej i ich intensywne płukanie. Informacja dotycząca stanu wody obowiązuje do odwołania.

Sonda
Czy pijecie wodę prosto z kranu?
Piątkowska: Rachunki za prąd mogą być większe niż czynsz za mieszkanie [Express Biedrzyckiej]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają