26. Dni Łazarza otworzyła Parada Łazarska

i

Autor: Dni Łazarza mat. prasowe 26. Dni Łazarza otworzyła Parada Łazarska

26. Dni Łazarza: Kuchnia wielkopolska bez tajemnic - warsztaty! [AUDIO, ZDJĘCIA]

2015-05-29 13:35

Chcesz gotować potrawy, którymi kiedyś zajadali się poznaniacy? W ramach 26. Dni Łazarza mieszkańcy będą mogli nauczyć się przygotowywać największe przysmaki kuchni wielkopolskiej. W planach gotowanie zupy korbolowej oraz pyrczanki.

Zapomniane przepisy babci

26. Dni Łazarza mają również swoją kulinarną stronę. Organizatorzy zapraszają wszystkich amatorów lokalnej kuchni na warsztaty oparta na przepisach z książki babci jednego z mieszkańców Łazarza. Wspólne gotowanie poprowadzi Jolanta Kaźmierczak.

- Prosiłam mieszkańców o podzielenie się ze mną starymi przepisami. Jeden z nich, pan Ryszard Balcerzak znalazł u siebie w domu książki kucharskie swojej babci. Jedna z książek dosłownie rozsypała się w rękach, ale udało się ją zeskanować. To prawdziwy skarb, w dodatku książka została napisana gwarą poznańską - opowiada Jolanta Kaźmierczak w rozmowie z portalem Lepszy Poznań.

Nie tylko pyra z gzikiem

W sobotę, 30 maja, uczestnicy warsztatów zobaczą, jak przygotować pyrczankę - rodzaj kiełbasy z ziemniaków. W programie pokaz robienia kiełbasy w wykonaniu prawdziwego chabaja - oznaczającego w poznańskiej gwarze rzeźnika. Na tym nie koniec kulinarnych wyzwań - na niedzielę zaplanowano  naukę gotowania kapuśniaka łazarskiego oraz przygotowywanie pieroga łazarskiego.

Posłuchaj materiału na ten temat, przygotowanego przez reporterkę Radia Eska, Magdalenę Rataj:

Udział w warsztatach jest bezpłatny - przyjść mogą dorośli jak i dzieci. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do zapisów - wystarczy wysłać maila na  [email protected].

Polecamy także obejrzenie galerii zdjęć z Parady Łazarskiej, która otworzyła 26. Dni Łazarza.

Pierwsza Parada Łazarska wyruszyła na ulice naszej dzielnicy w maju 2006 roku! Dziesiata 25 maja 2015.....Dziękujemy Wam za uczestnictwo!Posted by Dni Łazarza on 29 maja 2015