Nowa aplikacja ma pomóc wykluczonym poznaniakom

i

Autor: fot. Jason Howie/ Flickr, CC BY 2.0 Nowa aplikacja ma pomóc wykluczonym poznaniakom

Akcja NeedApp Poznań: Zdecyduj, jakie aplikacje mogą pomóc mieszkańcom! [AUDIO]

2015-06-03 14:49

Rusza 3. edycja akcji NeedApp, po raz pierwszy organizowana z miastem Poznań. Poznaniacy zdecydują, jakie nowe oprogramowanie przyda się seniorom, dzieciom lub osobom niepełnosprawnym w mieście. Następnie aplikacje stworzy grupa programistów.  

NeedApp to dwuetapowy konkurs polegający na tworzeniu aplikacji, które przydadzą się wybranej grupie osób. Co roku skierowana jest do innych odbiorców. Pierwsza edycja wyłoniła aplikację dla kierowców, a konkretniej dla ich pasażerów - miała na celu zajęcie uwagi towarzyszy podróży tak, aby nie przeszkadzali kierującym. Druga edycja dedykowana była studentom Uniwersytetu Ekonomicznego - szukano aplikacji służącej do komunikacji między studentami oraz absolwentami.

Aplikacja dla wykluczonych

Trzecia edycja NeedApp poświęcona jest osobom niepełnosprawnych, dzieciom oraz seniorom. To właśnie dla nich szukana będzie aplikacja, ułatwiająca życie codzienne w mieście. Twórcy konkursu NeedApp -firma EXDF mKlaster wraz z władzami Poznania zapraszają do projektowania!

Potrzebni kreatywni oraz otwarci

Pierwsza część konkursu to warsztaty, w których wziąć udział może każdy - wystarczy wysłać zgłoszenie na stronę projektu. Ich uczestnicy zostaną podzieleni na 5 osobowe zespoły. Poszukiwani są przede wszystkim osoby kreatywne i potrafiące wczuć się w sytuację innych.  Z każdej drużyny zostanie wyłoniona jedna wizja.

Drugi etap dla zawodowców

Pomysły na aplikacje zostaną w następnej kolejności przedstawiane informatykom, którzy będą musieli je jak najlepiej zrealizować. To drugi etap konkursu, przeznaczony dla zawodowców. Firmy tworzące aplikacje będą mogły wybrać do udziału czterech swoich pracowników. Podczas 24-godzinnego maratonu zespoły będą wcielali przedstawione pomysły w życie.

W końcu stworzone prototypy aplikacji zostaną przedstawione jury, które wybierze te najlepsze. Na zwycięzce czekają fundusze na realizację projektu w wysokości 40 tys. złotych. Aplikacje nie będą dziełem skończonym - otrzymają status open source co oznacza, że każdy będzie mógł uczestniczyć w ich ulepszaniu.

24-godzinny maraton odbędzie się 20-21 czerwca. Akcji NeedApp przyjrzał się bliżej reporter Radia Eska, Romuald Kłosowski: