Raport końcowy

Awionetka wpadła do jeziora pod Gnieznem. Komisja ustaliła, co było przyczyną katastrofy, w której zginął 55-latek

2022-11-22 9:49

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport końcowy dotyczący katastrofy awionetki na Jeziorze Kłeckim pod Gnieznem, do której doszło w marcu tego roku. W wypadku zginął 55-letni pilot. Co ustalili biegli?

55-latek zginął w katastrofie na Jeziorze Kłeckim

Katastrofa awionetki na Jeziorze Kłeckim pod Gnieznem miała miejsce 29 marca 2022 roku. Samolot wpadł do akwenu i zatonął na głębokości około 3 metrów. W katastrofie zginął 55-letni pilot, obywatel Niemiec. Tego dnia wystartował on z lotniska w Lesznie. Jak wynika z relacji świadków, a także osoby, która tego dnia rozmawiała z pilotem, 55-latek wykonał lądowania i starty na 13 jeziorach.Około godz. 15.00 odpoczywał przy brzegu Jeziora Lednickiego i po zatankowaniu planował wrócić do Leszna.

Z raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wynika, że samolot rozbił się na Jeziorze Kłeckim około godz. 15.24. "Nad jeziorem samolot wykonał na małej wysokości zakręt w prawo, a następnie zakręt o małym promieniu w lewo i o godz. 15:24 na zniżaniu zderzył się z powierzchnią wody. Nastąpił kapotaż samolotu i jego częściowe zanurzenie. Po kilkunastu minutach od zderzenia samolot zatonął" - czytamy w raporcie końcowym.

Przyczyna katastrofy pod Gnieznem

"Wskutek zderzenia z wodą i odniesionych obrażeń pilot poniósł śmierć na miejscu. Pasy bezpieczeństwa pilota były zapięte" - wynika z raportu. Samolot, który pilotował 55-latek, był wyposażony w system ratowniczy BRS, ale pilot go nie aktywował przed katastrofą, co zdaniem Komisji mogło zwiększyć szanse na jego przeżycie.

"Prawdopodobną przyczyną wypadku było doprowadzenie samolotu do przeciągnięcia i korkociągu wskutek przekroczenia podczas wykonywania zakrętu maksymalnie dopuszczalnego kąta przechylenia, w warunkach obniżonej mocy silnika spowodowanej oblodzeniem gaźników" - informuje Komisja w raporcie końcowym. Z ustaleń biegłych wynika, że do przechylenia samolotu mogła przyczynić się duża prędkość wiatru.

Szaleńcza ucieczka ulicami Torunia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają