Spowiedź przedświąteczna to dla wielu bardzo ważna kwestia.

i

Autor: pixabay.com Spowiedź przedświąteczna to dla wielu bardzo ważna kwestia.

Gdzie można wyspowiadać się przed Wielkanocą w Poznaniu i okolicach?

2020-04-08 11:40

Pandemia koronawirusa sparaliżowała także życie duchowe Polaków. Zbliżają się Święta Wielkanocne i wielu katolików chciałoby się wyspowiadać. Czy istnieje taka możliwość i jak to zrobić? Sprawdziliśmy dokładne wytyczne władz kościelnych.

Zmartwychwstanie Jezusa będziemy świętować już w najbliższą niedzielę, 12 kwietnia. Wielu wiernych w czasie Wielkiego Tygodnia pragnie się wyspowiadać. Jednak w związku z pandemią koronawirusa zmieniła się organizacja i funkcjonowanie kościołów.

Wielkanoc 2020. Gdzie i kiedy się wyspowiadać w Poznaniu?

W związku z obostrzeniami w kościołach może przebywać maksymalnie pięć osób. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w mszy lub nabożeństwie to lepiej, aby zrobił to za pośrednictwem środków masowego przekazu. Co w takim wypadku ze spowiedzią świętą?

Jednym z przykazań kościelnych jest spowiedź święta przed Wielkanocą. Tylko jak to zrobić w czasach zarazy w sposób bezpieczny dla zdrowia? Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał w tej sprawie specjalny dekret.

Metropolita Poznański określił dokładne wytyczne dotyczące spowiedzi. Na pewno nie będzie ona odbywać się tradycyjnie w konfesjonałach w kościele. Nie oznacza to, że wierni nie będą mogli skorzystać z tego sakramentu przed Wielkanocą.

Spowiedź w czasach epidemii koronawirusa:

  • Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
  • Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
  • Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
  • Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
  • Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach Archidiecezji zorganizować należy spowiedzi parafialne.

Warto więc zapoznać się z komunikatami poszczególnych parafii, które z pewnością znajdują się na ich stronach internetowych. Tam szczegółowo opisane będzie jak umówić się z duszpasterzem na spowiedź świętą.

Spowiedź mobilna

Ksiądz Adam Pawłowski, proboszcz parafii pw. św. Marcelina w Rogalinie zaproponował jeszcze jedno rozwiązanie na spowiedź świętą. Jeździ on swoim samochodem i każdy kto chce wyznać swoje grzechy może podjechać na takie spotkanie z nim. Szczegóły mobilnego konfesjonału przedstawiliśmy W TYM MIEJSCU.

Spowiedź w czasach zarazy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki