Schron

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe

III wojna światowa. Gdzie są schrony w Poznaniu? Możemy czuć się bezpiecznie?

2020-01-08 13:47

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo napięta. Wiele osób uważa, że grozi nam III wojna światowa. Czy Polska może czuć się bezpieczna? W Poznaniu znajduje się wiele obiektów ochronnych, w większości pamiętających czasy II wojny światowej. Jednak czy są one gotowe do przyjęcia ludności?

W nocy z wtorku na środę Iran ostrzelał amerykańską bazę wojskową znajdującą się w Iraku. Ostrzał był odwetem za zabicie przez amerykańskie drony irańskiego generała. Według informacji władz Iranu, zginęło 80 amerykańskich żołnierzy, jednak USA oficjalnie tych informacji nie potwierdza.

Jakie są reakcje polskich władz na konflikt na Bliskim Wschodzie?Opozycja apeluje do Prezydenta:potrzebne jest zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czy w Poznaniu są schrony?

W Poznaniu znajduje się wiele obiektów ochronnych, które w większości pamiętają czasy II wojny światowej. Część z nich jest jednak w złym stanie technicznym, który uniemożliwia ich użycie w momencie zagrożenia. Niektóre schrony stoją od lat niezagospodarowane i niszczeją lub padają ofiarą wandali. Część z nich została przeznaczona na inne, najczęściej komercyjne cele.

Według informacji z 2014 roku na terenie miasta znajduje się sieć 460 schronów. Ponadto jest wiele rodzaju przejść podziemnych.

Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że aktualnie budowle ochronne posiadające pełne wyposażenie zlokalizowane są w następujących dzielnicach Poznania:

W zakładach pracy, szkołach, instytucjach:

  • Grunwald - 16,
  • Jeżyce - 17,
  • Stare Miasto - 13,
  • Wilda - 22,
  • Nowe Miasto - 36.

Dla pozostałej ludności:

  • Grunwald - 100,
  • Jeżyce - 77,
  • Stare Miasto - 69,
  • Wilda - 32,
  • Nowe Miasto - 28.

Informacji o lokalizacji budowli ochronnych w budynkach mieszkalnych lub instytucjach, w których takie budowle się znajdują udzielają: właściciele budynków, ich zarządcy (administratorzy) oraz gospodarze domów.

Pod adresem internetowym GEOPOZU można znaleźć rozmieszczenie ukryć przeciwlotniczych i schronów w mieście. Z lewej strony należy rozwinąć grupę "Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa", w której są do włączenia (przez zaznaczenie) odpowiednie warstwy danych.

- W kilka-kilkanaście dni jesteśmy w stanie je przygotować na przyjęcie ludności - zapewniał Robert Pękala z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Poznaniu w rozmowie z tvn24.pl. Według szacunków schrony są w stanie pomieścić 66 tysięcy osób.

Na terenie Poznania jest też schron atomowy. Znajduje on się przy ul. Słupskiej 62. Znajduje się on pod willą i można go zwiedzać. Wybudowano go w latach 60., ale utajniono dopiero w 2000 roku.

Sonda
Czy obawiasz się III wojny światowej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki