Dystrybucja jodku potasu w Poznaniu

i

Autor: Pixabay

Ochrona przed promieniowaniem

Jodek potasu trafi do poznańskich szkół. Tabletki będą rozdawane po wyraźnym sygnale wojewody

2022-10-06 9:57

Do Wielkopolski trafiło ponad 5 mln tabletek z jodkiem potasu. Poznański magistrat zdradził, jaka cześć tych zapasów trafi do Poznania. Jodek potasu zostanie umieszczony w punktach dystrybucyjnych, a tymi będą przede wszystkich szkoły.

Władze Poznania poinformowały, że 764 tys. tabletek trafi do Poznania do piątku. To część puli przeszło 5,3 mln sztuk preparatu, jaka została przeznaczona dla całej Wielkopolski. Miasto opracowuje szczegółowy plan dystrybucji leku, w tym także sposobu weryfikacji odbiorców.

W najbliższych dniach tabletki zostaną przekazane do ponad 130 szkół podstawowych i średnich prowadzonych przez miasto. Razem z nimi do placówek oświatowych trafią też ulotki informacyjne, które dokładnie wyjaśnią, jak dawkować lek, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Jodek potasu uratuje nas przed promieniowaniem?

W przypadku sytuacji awaryjnej każdy będzie mógł zgłosić się do szkoły podstawowej w swoim rejonie, lub najbliższej szkoły średniej by dostać tabletkę. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP powiedział, że tabletki będą rozdawane mieszkańcom Poznania po wyraźnym sygnale ze strony wojewody. Na razie jednak nie ma takiej potrzeby. Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne.

Tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem - dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku promieniowania.

Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego - najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku. Specjaliści odradzają profilaktyczne łykanie tabletek wcześniej, na własną rękę - nie przyniesie to spodziewanego efektu i może być niebezpieczne dla zdrowia.

Kolejarze dostaną nowe nowoczesne pociągi do naprawy torów. Podpisali umowę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają