Koronawirus. Kiedy powstanie szpital polowy w Poznaniu? "Trwa kompletowanie kadry"

2020-10-28 11:15 bm
Koronawirus. Kiedy powstanie szpital polowy w Poznaniu? Trwa kompletowanie kadry
Autor: MOs810, CC BY-SA / pixabay.com Koronawirus. Kiedy powstanie szpital polowy w Poznaniu? "Trwa kompletowanie kadry"

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Poznaniu. Ma on znajdować się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kiedy placówka będzie gotowa, aby przyjmować pacjentów? Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zdradził na jakim etapie są przygotowania.

Już niedługo w Poznaniu oraz w innych dużych polskich miastach powstaną szpitale polowe. We wtorek (27 października) wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk spotkał się z grupą roboczą zajmującą się budową szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na ten moment trwają prace przygotowawcze związane z infrastrukturą techniczną.

Zgodnie z założeniami tymczasowy szpital ma docelowo pomieścić około 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych. Działania placówki tymczasowej będzie nadzorował szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, który ma już doświadczenie w zakresie opieki i koordynacji pacjentów z COVID-19.

- Obecnie trwa kompletowanie kadry medycznej. W tej sprawie wojewoda rozmawiał już z Wielkopolską Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. W najbliższych dniach ruszy strona rekrutacyjna dla lekarzy, pielęgniarek, techników elektroradiologii, ratowników i opiekunów medycznych czy wolontariuszy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu tymczasowym - informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W związku z organizacją szpitala polowego na terenie MTP wojewoda powołał również pełnomocników – ds. medycznych doktor Luiza Maria Korol i ds. technicznych – Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Stworzenie szpitala to ogromne wyzwanie organizacyjne, zarówno w aspekcie jego budowy, jak i późniejszego funkcjonowania. Na dziś prace przebiegają zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że do końca listopada uda się rozpocząć funkcjonowanie placówki. Jestem zbudowany współpracą z miastem, MTP i szpitalem przy Szwajcarskiej. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na horyzoncie. Robimy to po wielkopolsku, czyli porządnie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wszystkie szczegóły dotyczące uruchomienia szpitala polowego w Poznaniu mamy poznać w najbliższych dniach. Poinformują o nich wspólnie wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Koronawirus w Wielkopolsce

Dane dotyczące koronawirusa w kraju są dramatyczne. W środę (28 października) zanotowano kolejny rekord nowych przypadków i zgonów spowodowanych COVID-19. Na czele listy znalazło się województwo wielkopolskiego. Czytaj więcej w tekście: Przerażający rekord zakażeń i zgonów w Polsce. Wielkopolska na pierwszym miejscu!

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.