Legionella

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Groźna bakteria

Legionella dotarła do Wielkopolski! Potwiedzono dwa przypadki zakażenia

2023-08-28 13:59

Dramatyczne doniesienia z Wielkopolskie! W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim hospitalizowane są dwie osoby zakażone Legionellą. Te informacje potwierdził w poniedziałek, 28 sierpnia zastępca kierownika SOR ostrowskiego szpitala, Adam Stangret.

Legionella w Wielkopolsce. Potwierdzono dwa przypadki zakażenia

- Osoby te zostały przyjęte kilka dni temu z objawami infekcyjnymi; gorączka, bóle kostno-mięśniowe, bóle głowy. Stwierdzono wysokie parametry stanu zapalnego, cechy zapalenia płuc, ale również obecność Legionelli w moczu – powiedział PAP Stangret. Wskazał, że pacjenci to małżeństwo w wieku 53 i 54 lat.

Zobacz: Legionella zbiera żniwo. Zakażenia w całej Polsce! 11 ofiar, pilna narada w sanepidzie [RELACJA NA ŻYWO]

Stangret zaznaczył, że obecnie stan pacjentów jest lepszy. Jak mówił, "po zastosowanym leczeniu są to osoby już w dużo lepszym stanie, są zaplanowane badania kontrolne i decyzje co do dalszego postępowania; myślę że coraz bliżej jest już do możliwości wypisania tych państwa do dalszego leczenia domowego".

Stangret w rozmowie z PAP zaznaczył, że "raczej nie wiązał by" tych przypadków z ogniskiem Legionelli w Rzeszowie. Przypomniał, że źródłem zakażenia Legionellą bardzo często dochodzi m.in. przez zanieczyszczone, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne Na razie nie wiadomo w jaki sposób zakaziły się osoby hospitalizowane w ostrowskim szpitalu. Dochodzenie w sprawie zakażeń prowadzi sanepid.

Sonda
Boisz się zakażenia legionellą?
Koszmarny wypadek pod Warszawą. Nastolatek potrącony na przejściu dla pieszych. Dziecko trafiło do szpitala