Międzychód. 22-latek sprzedawał części, których nie ma! Oszukał kilkadziesiąt osób

i

Autor: KPP Międzychód Międzychód. 22-latek sprzedawał części, których nie ma! Oszukał kilkadziesiąt osób

Międzychód. 22-latek sprzedawał części, których nie miał! Oszukał kilkadziesiąt osób

2022-06-06 14:25

22-latek chciał zostać internetowym handlarzem. Młody mężczyzna oferował w sieci części samochodowe, które jednak nigdy nie trafiły w ręce nowych nabywców. W ten sposób oszukał kilkadziesiąt osób w całym kraju!

Jakiś czas temu policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie wpadli na trop oszusta, który na jednym z internetowych portali oferował do sprzedaży części samochodowe. - Potencjalni nabywcy kontaktowali się ze sprzedawcą, a następnie realizowali przelewy środków na jedno ze wskazanych przez niego kont bankowych. Na poczet sfinalizowania transakcji, nieuczciwy handlowiec od części swoich klientów pobierał zaliczkę - opowiadają policjanci.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zakupione rzeczy nigdy nie trafiały do nowych nabywców, a kontakt ze sprzedającym urywał się. Poszkodowani to mieszkańcy m.in. Szczecina, Kielc, Szczytna, Pucka, Nowego Sącza. - Podejrzanym o dokonanie oszustw okazał się 22-letni mieszkaniec powiatu międzychodzkiego, który na nielegalnym procederze wzbogacił się o blisko 14 tys. zł. Mężczyzna oferował do sprzedaży części, których nie posiadał - wyjaśniają mundurowi.

Sprawca oszustw w przeszłości miał już konflikt z prawem. W maju 2022 roku został on zatrzymany i po przesłuchaniu usłyszał kilkadziesiąt zarzutów. W zajmowanym przez niego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. komputer, telefon oraz karty sim wykorzystywane do popełniania przestępstw. - Pracujący nad sprawą policjanci ustalili, że pieniądze pochodzące z przestępczego procederu mężczyzna transferował na inne rachunki bankowe. Zabieg ten miał na celu utrudnienie stwierdzenia legalności źródła pochodzenia pieniędzy oraz przeciwdziałanie ewentualnemu ich zajęciu lub przepadkowi. Funkcjonariusze wystąpili zatem z wnioskiem o zablokowanie rachunków bankowych podejrzanego - opowiadają mundurowi.

22-latek usłyszał łącznie ponad 30 zarzutów. - Przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze - przekazują policjanci.

13-latek zatrzymany przez policję. Uczestniczył w próbie oszustwa na 120 tysięcy złotych!