Tragiczna śmierć nastolatka

Nękanie w szkole pchnęło Filipa do ostateczności? Policja wyjaśni okoliczności śmierci 16-latka z Obornik

2022-10-25 11:59

Dlaczego 16-letni Filip odebrał sobie życie? Okoliczności jego śmierci zbada policja pod nadzorem prokuratury. Doszło do tego po ujawnieniu informacji o tym, że chłopiec miał paść ofiarą nękania w szkole. Oświadczenie w związku ze śmiercią Filipa wydała również dyrektorka szkoły, do której uczęszczał nastolatek.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o poszukiwaniach 16-letniego Filipa z Obornik. Niestety, po dwóch dniach ciało chłopca znaleziono w Uścikowie, w pobliżu wieży telekomunikacyjnej. Wiele wskazuje na to, że chłopiec odebrał sobie życie. Na jaw wyszły informacje o tym, że 16-latek miał być ofiarą nękania w szkole.

Śmierć 16-letniego Filipa z Obornik

Okoliczności śmierci Filipa wyjaśnić ma śledztwo wszczęte przez miejscową prokuraturę. Prokurator Rejonowy w Obornikach Katarzyna Sil-Szułczyńska powiedziała PAP we wtorek, że na środę zaplanowana została sekcja zwłok 16-latka. Prokurator potwierdziła, że postępowanie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa namowy lub pomocy do samobójstwa. Sprawę pod nadzorem prokuratury bada policja.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział PAP, że policja w Obornikach nie otrzymała wcześniej żadnych sygnałów o ewentualnym nękaniu 16-latka. Takie informacje nie wpłynęły ani od bliskich chłopca, ani od jego szkoły.

Nękanie przez rówieśników

"Głos Wielkopolski" rozmawiał z matką jednego z rodziców ucznia, który uczęszczał z Filipem do szkoły. Kobieta przyznała, że na początku roku szkolnego rodzice zostali poinformowani o przypadkach nękania nastolatka przez jego kolegów.

- Na wywiadówce wychowawczyni opowiedziała nam, że jeden z chłopców próbował popełnić samobójstwo. Uratował go jednak jeden z jego kolegów. Poinformowała nas, że szkoła zawiadomi o wszystkim policję i zorganizuje pogadankę zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Do takiego spotkania jednak nie doszło – powiedziała "Głosowi" matka jednego z uczniów.

Gazeta podała też, że według relacji niektórych uczniów i rodziców Filip był zakochany w jednej z uczennic, zawód miłosny mógł pchnąć go do samobójstwa.

Według prawa kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Oświadczenie szkoły Filipa

Po śmierci Filipa głos zabrała również dyrektorka szkoły do której uczęszczał 16-latek. "W związku z pojawiającymi się w internecie publikacjami oraz towarzyszącymi im komentarzami w serwisach społecznościowych na temat śmierci naszego ucznia Filipa pragnę jeszcze raz podkreślić, że cała społeczność Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach głęboko przeżywa to tragiczne wydarzenie. Prosimy o umożliwienie Bliskim Filipa godnego przeżywania żałoby po jego odejściu. Apeluję także o powściągliwość w mediach społecznościowych. Wiele z zamieszczonych komentarzy jest niezwykle krzywdzących i niesprawiedliwych" - napisała Małgorzata Cyranek, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Tajemnicza śmierć w hotelu
Nasi Partnerzy polecają