Tolerancja

i

Autor: mat.prasowe

Nie, to nie będzie tu tolerowane – rusza WAŻNA kampania społeczna Miasta Poznań

2019-11-17 8:00

„Nie, to nie będzie tu tolerowane” – to właśnie pod takim hasłem Miasto Poznań ruszyło z niezwykle ważną kampanią społeczną. Jej głównym założeniem jest promocja walki przeciwko przemocy seksualnej. Na tym jednak nie koniec, bo kampania ma na celu zachęcić wszystkich, aby zapoznali się z tematem i reagowali w newralgicznych sytuacjach.

Przemoc seksualna może spotkać każdego, dlatego warto jej przeciwdziałać. Zacznijmy od tego, że przemoc seksualna to każde zachowanie, na które nie godzi się druga osoba. Od cmokania, gwizdania, przez dwuznaczne komentarze, aż po niechciany dotyk. Warto o tym pamiętać i działać kiedy będziemy świadkami takich sytuacji. Bo brak reakcji to: zwiększenia śmiałości napastnika. Za każdym razem, kiedy nie zgadzamy się na działanie drugiej osoby, powinniśmy jasno stawiać granicę – stąd hasła kampanii społecznej: „Nie, to nie była gra”, „Nie, to nie będzie tu tolerowane”.

Nie, to nie będzie tu tolerowane

Przeciwdziałanie zaczepkom, nachalnym propozycjom lub gestom jest bardzo ważne. Właśnie dlatego w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, powinniśmy poszukać pomocy. Miasto Poznań zaprosiło do współpracy kilkanaście klubów i pubów. Są to miejsca, gdzie przemoc seksualna nie jest tolerowana, a obsługa jest przygotowana na sytuacje, w których powinna zareagować. „Nie” to „nie” i nikt nie powinien rozumieć tego w żaden inny sposób. Do kampanii dołączyły również uczelnie, którym zależy na zapobieganiu i reagowaniu na tego typu zachowania wśród studentów i studentek.  Informowanie i wspieranie jest kluczowe, aby w dużych grupach społecznych panowała atmosfera wzajemnego zrozumienia i bezpieczeństwa. Aby każdy poznaniak i poznanianka mogli czuć się bezpiecznie w listopadzie odbywają się warsztaty samoobrony. Ich celem jest wzbudzenie pewności siebie i bezpieczeństwa, a także umiejętność reagowania w razie potrzeby.

Nie, to nie była gra

Każda sytuacja, której efektem jest naruszenie godności drugiej osoby jest karalna. Dlatego żadne tego typu zdarzenie nie powinno pozostać bez reakcji. Przemoc seksualna często jest odbierana jako wstydliwy temat. Osoby dotknięte nią często nie wiedzą, co dalej zrobić – tak nie powinno być! W Poznaniu działa Punkt Interwencji Kryzysowej, który jest czynny całą dobę. Tam wsparcie można otrzymać nie tylko od strony prawnej, ale również psychologicznej. Przeszkolony zespół pomoże nawet w najbardziej intymnej sytuacji i doradzi, jakie kroki powinniśmy podjąć dalej.

PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

ul. Niedziałkowskiego 30

61-578 Poznań

Tel. 61 835 48 65/66

(czynny całą dobę)

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany