Nie żyje prof. Czesław Błaszak. Wybitny biolog miał 79 lat

2021-10-18 19:18
Nie żyje prof. Czesław Błaszak. Wybitny biolog miał 79 lat
Autor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/ivoxis/cc0/pixabay Czesław Błaszak był absolwentem III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora.

Nie żyje prof. Czesław Błaszak. Naukowiec, który od kilkudziesięciu lat był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zmarł dzisiaj (18 października). Miał 79 lat. W swojej pracy zawodowej zajmował się przede wszystkim badaniem roztoczy. Opublikował ponad 230 prac naukowych. Prof. Błaszak był również cenionym przez uczniów dydaktykiem.

Nie żyje prof. Czesław Błaszak. Wybitny naukowiec zmarł w wieku 79 lat

Prof. Czesław Błaszak nie żyje. Wybitny naukowiec, zajmujący się przede wszystkim akarologią, czyli nauką o roztoczach zmarł dzisiaj (18 października) w wieku 79 lat. Informację o jego śmierci przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich zoologów, światowej klasy specjalistą w dziedzinie akarologii, autorem przeszło 230 publikacji naukowych w większości poświęconych systematyce i ekologii roztoczy z rzędu Mesostigmata. Jako znakomity wykładowca i promotor rozlicznych prac dyplomowych był niezwykle ceniony i lubiany przez swych studentów, wychowanków i współpracowników. Profesor do ostatnich swych chwil pracował nad swoim największym dziełem, wielotomowym podręcznikiem zoologii - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PRZECZYTAJ: Jazda "na gapę" może kosztować fortunę. 26-letnia rekordzistka z Wielkopolski

Kim był prof. Czesław Błaszak?

Prof. Czesław Błaszak urodził się 5 maja 1942 roku w Swarzędzu. Ukończył III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu, a następnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej uczelni uzyskał doktorat oraz habilitację, a w 1989 roku otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych. Z UAM w Poznaniu był związany jako dydaktyk oraz badacz. W latach 1991–2012 pełnił funkcję kierownika Zakładu Morfologii Zwierząt na Wydziale Biologii. Między 1981 a 1984 rokiem był również prodziekanem ds. studenckich Wydziału Biologii UAM. W czasie swojej pracy prof. Błaszak był promotorem 11 doktoratów, recenzował 34 prace doktorskie, 15 rozpraw habilitacyjnych i napisał 15 recenzji w związku z nadaniami tytułów profesorskich. Opublikował ponad 230 prac naukowych. W latach 1996-2003 przewodził Komitetu Zoologii PAN. Universität Vechta w Niemczech nagrodził go doktoratem honoris causa. Prywatnie prof. Błaszak był miłośnikiem oraz znawcą herbaty, muzyki renesansowej i muzyki barokowej. Pasjonował się również fotografią i podróżami.

ZOBACZ: Prababcia robi dla wnuczki coś wzruszającego! To wielkie poświęcenie [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy prof. Czesław Błaszak powinien zostać patronem jednej z ulic w Poznaniu?
Stracił kontrolę, urwał dwa koła! Groźny wypadek w Bolkowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE