Inwestycja kosztowała 31 mln złotych

Nowa siedziba dziecięcej onkologii w Poznaniu. Mali pacjenci dostali sale z łazienkami i miejscami dla rodziców

2022-10-05 9:16

Co roku nowotwory wykrywa się u ponad tysiąca dzieci w Polsce, większość z nich leczona jest na oddziale onkologii dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. Od wtorku, 4 października, mali pacjenci będą leczeni w nowym pawilonie. Koszt tej inwestycji to 31 mln złotych. Nową odsłonę zyskał również OIOM.

Budowa otwartego we wtorek nowego pawilonu szpitala, do którego jeszcze w październiku mają się przenieść dwa oddziały onkologii i hematologii dziecięcej, kosztowała łącznie ponad 31 mln zł. Ponad 21 mln zł z tej kwoty, z funduszy unijnych, zapewnił samorząd województwa wielkopolskiego, a dotacja z budżetu państwa wyniosła blisko 9 mln zł. Kolejne wsparcie, m.in. na pokrycie dodatkowych kosztów realizacji inwestycji zapewniły fundacje DKMS i „Dzieciaki Chojraki”.

Nowe skrzydło szpitala przeznaczone dla dziecięcej onkologii ma powierzchnię ponad 3,3 tys. m kw. Jest w nim miejsce zarówno dla dwóch istniejących już oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej oraz dla pracowni patomorfologii, pracowni immunologii hematologicznej, pracowni leku cytostatycznego, a także poradni onkologicznej.

Dla małych pacjentów i ich rodziców

W posiadającym trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną obiekcie powstały także: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna. W budynku dla małych pacjentów i ich rodziców powstały dwuosobowe sale z łazienkami i rozkładanymi fotelami dla opiekunów dzieci.

Dyrektor naczelny Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr n. med. Paweł Daszkiewicz przyznał, że przed laty zawetował pierwotną koncepcję powiększenia oddziałów onkologicznych w lecznicy. - Nie rozwiązywała ona problemów onkologii dziecięcej, bo w żaden sposób nie zapewniała pobytu matki z dzieckiem. Jak wyliczyłem rodzic zyskiwał 2 m kw. - powiedział.

- Dzięki sfinalizowaniu tego projektu wielkopolska onkologia uzyskała warunki zgodne z aktualnie obowiązującymi w onkologii dziecięcej. Powstały warunki, do dalszego jej rozwoju - zaznaczył Kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej prof. dr hab. n. med. Jacek Wachowiak.

Nowy OIOM w szpitalu Jonschera

Przebudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii kosztowała prawie 20 mln zł, z czego ponad 18 mln zł zapewnił resort zdrowia. Inwestycja, dzięki której baza łóżkowa OIOM-u wzrosła z 8 do 12 miejsc, była kolejną częścią projektu przebudowy pomieszczeń głównego budynku szpitala. Jego realizacja kosztowała łącznie ponad 62 mln zł, z czego Ministerstwo Zdrowia zapewniło prawie 57 mln zł.

Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej prof. dr hab. n. med. Alicja Bartkowska-Śniatkowska zaznaczyła, że każdego roku około 1 mln dzieci w Polsce ulega wypadkom, z czego około 400 z nich umiera. - Dzięki intensywnej terapii tych pacjentów możemy uratować. Jest to nadzieja dla nich nie tylko na przeżycie, ale i również na wyzdrowienie - podkreśliła.

- Mam nadzieję, że na tym nowym oddziale jeszcze lepiej i w jeszcze bardziej zaawansowany sposób będziemy ratować życie naszych małych pacjentów. Bo przecież warto podjąć wszelkie działania, aby uratować choćby jedno, najmniejsze życie małego dziecka - mówiła.

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają