Podlatuje do komina i sprawdza dym! Dowiemy się czym palą mieszkańcy Poznania! [AUDIO]

2019-10-21 14:45 Maciej Melcer
W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza, które potrwają do połowy grudnia. Wykonywane są przy użyciu specjalistycznego drona.
Autor: DRON edu

W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza, które potrwają do połowy grudnia. Wykonywane są przy użyciu specjalistycznego drona.

Akcja odbywa się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do pomiarów są wykorzystywane dwa drony. Mniejszy pełni funkcję zwiadowcy i analizuje otoczenie. Większy podlatuje do komina i dokonuje pomiaru.

- Dron nadlatuje nad kominy i dokonuje pomiaru. Pozwala to na przeprowadzenie analizy i ukaranie osób, które palą w piecach niedozwolonym paliwem. A spalane jest naprawdę wszystko - płyty wiórowe i pilśniowe, odzież, opony i wiele innych. Powstałe w ten sposób związki chemiczne są bardzo szkodliwe dla mieszkańców miasta - tłumaczy Przemysław Surdyk, p.o. dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMP.

Czujnik zamontowany na dronie jest w stanie dokładnie określić co w danym momencie pali się w piecu. - Strażnicy dokonujący kontroli posiadają stosowne upoważnienia wydane na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska przez prezydenta miasta Poznania. Mogą wejść na teren nieruchomości i pomieszczeń, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Mają prawo do żądania wyjaśnień, informacji i dokumentów, a także pobierania próbek. Nieudostępnienie nieruchomości do kontroli jest zagrożonego karą pozbawienia wolności do 3 lat - wyjaśnia Marta Hyżak-Spychała, zastępczyni Komendanta Straży Miejskiej w Poznaniu.

Za palenie zabronionymi materiałami grozi 500 zł mandat.

Posłuchajcie o szczegółach pracy drona: