Poznań: 26 lat temu zabił młodą kobietę! W końcu usłyszał wyrok!

2022-01-21 13:18
Zabójca Zyty Michalskiej usłyszał wyrok!
Autor: Wielkopolska Policja/ Super Express Zabójca Zyty Michalskiej usłyszał wyrok!

Do tego makabrycznego zabójstwa doszło 26 lat temu w Mikuszewie (woj. wielkopolskie). Sprawca został zatrzymany w połowie grudnia 2020 roku. To Waldemar B., który kilka miesięcy temu usłyszał wyrok. Prawnicy mężczyzny odwoływali się od niego, ale w piątek Sąd Apelacyjny w Poznaniu podjął ostateczną decyzję.

26 lat zabójstwo Zyty Michalskiej z Mikuszewa (woj. wielkopolskie) owiane było tajemnicą. Jej rodzina cierpiała katusze. Śmierć ukochanego dziecka to jedno, a brak kary dla sprawcy, który cieszył się wolnością - potęgował żałobę. - Codziennie zastanawiałem się nad tym, co naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego dnia, gdy zginęła - mówił Super Expressowi Waldemar Michalski, ojciec Zyty. I w końcu przyszedł ten dzień, gdy po latach niepewności i znaków zapytania - pojawiła się odpowiedź. Za śmiercią Zyty stoi Waldemar B., mieszkaniec pobliskiej wsi. W maju 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd orzekł, że Waldemar B. jest winny i skazał go na 25 lat pozbawienia wolności! Ponadto sąd założył na niego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych na 5 lat. Musi on także zapłacić na rzecz rodziców Zyty Michalskiej po 2,5 miliona złotych przed denominacją.

Czytaj też: Ćwierć wieku temu stracili ukochaną córkę. Dopiero teraz poczuli ulgę

Apelację od wyroku sądu pierwszej instancji złożyła zarówno prokuratura, jak i obrońca oskarżonego. Prokuratura zaskarżyła wyrok w całości na niekorzyść oskarżonego Waldemara B., zarzucając m.in. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia polegającym na niewłaściwej – zdaniem prokuratury – ocenie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Z kolei obrońca wskazał w apelacji na rażącą niewspółmierność kary. Zarzucił także sądowi pierwszej instancji obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść zaskarżonego orzeczenia, oraz błąd w ustaleniach faktycznych.

W piątek (21 stycznia 2022 roku) Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Waldemara B. na 25 lat więzienia. - Nowe możliwości badawcze i nowe techniki pozwoliły na wyjaśnienie sprawy zabójstwa, które miało miejsce w 1994 roku. Zabójstwa młodej, 20-letniej kobiety, która w dzień Wielkanocny weszła do lasu, żeby zbierać kwiaty - podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Urszula Duczmal. Dodała, że "to zaangażowanie i determinacja funkcjonariuszy policji, którzy ponownie zajęli się sprawą, zabezpieczonymi w tamtym czasie dowodami, pozwoliła na osiągnięcie celu, jaki ma do spełnienia szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości, a mianowicie: wydanie sprawiedliwego wyroku. Za taki właśnie sprawiedliwy wyrok sąd odwoławczy uznał wyrok sądu pierwszej instancji skazujący oskarżonego Waldemara B. za zbrodnię zabójstwa na karę 25 lat pozbawienia wolności" – zaznaczyła sędzia.

Wyrok wydany w piątek przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu jest prawomocny.

Tajemnicza śmierć Zyty Michalskiej

20-letnia Zyta Michalska zginęła w Wielkanoc 3 kwietnia 1994 r. Sprawę niewyjaśnionego wcześniej zabójstwa rozwiązali policjanci z Archiwum X. Na podstawie zebranych przez nich dowodów w grudniu 2020 roku zatrzymano podejrzanego w tej sprawie Waldemara B.

Waldemar B. przez długich 26 lat był przykładnym obywatelem, idealnym ojcem i mężem, dobrym kolegą i sąsiadem. - Wszyscy jesteśmy w szoku - mówili jednym chórem sąsiedzi małej wioski, w której mieszkał Waldemar.

Sonda
Jaka kara powinna być za morderstwo?
Zabójstwo w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE