Poznań: Kupowali LEKI, aby produkować NARKOTYKI w Czechach. Wśród zatrzymanych adwokat i były policjant!

2020-08-05 5:30 BM
Poznań: Kupowali LEKI, aby produkować NARKOTYKI w Czechach. Wśród zatrzymanych adwokat i były policjant!
Autor: mat. CBŚP Poznań: Kupowali LEKI, aby produkować NARKOTYKI w Czechach. Wśród zatrzymanych adwokat i były policjant!

Zatrzymano dziewięć osób zaangażowanych w przestępczy proceder dotyczący obrotu prekursorami służącymi do produkcji narkotyków. Sprawą zajmuje się Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Zarządem w Poznaniu CBŚP.

We wtorek (4 sierpnia) funkcjonariusze policji zatrzymali 9 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą adwokata Michała D. oraz byłego policjanta. Ma to związek z przewozem w latach 2014-2018 z terenu Rzeczypospolitej Polskiej do różnych miejscowości położonych na terenie Republiki Czech hurtowych ilości farmaceutyków, gdzie wytwarzano substancję psychotropową w postaci metamfetaminy.

- Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw określonych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowego obrotu prekursorami służącymi do produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy oraz tzw. prania brudnych pieniędzy - informuje Prokuratura Krajowa.

Na czym polegał proceder? W toku śledztwa ustalono, że podejrzani wykorzystywali hurtownię farmaceutyczną, aby dokonywać zakupów z innej legalnie działającej hurtowni farmaceutycznej.

- Kupowano ogromne ilości produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancje pozwalające na wytwarzanie metamfetaminy. Następnie niszczono oznaczenia hurtowni medycznej znajdujące się na kartonach i wyblistrowywali tabletki z opakowań. Tak przygotowane prekursory zbywali osobom, które na terenie Czech wytwarzały z nich substancje psychotropowe - zdradza Prokuratura Krajowa.

Pieniądze, które uzyskano z tych nielegalnych działań inwestowano w zakup nieruchomości, luksusowych samochodów czy też motocykli. Podejrzanym, którzy usłyszą zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia. Natomiast pozostałym osobom do 5 lat pozbawienia wolności.

Akcja CBŚP zakończona sukcesem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.