Poznań: Polijanci staną przed sądem! Fałszowali dowody?!

i

Autor: flickr.com/zdjęcie poglądowe Poznań: Polijanci staną przed sądem! Fałszowali dowody?!

Poznań. Policjanci upozorowali wypadek?! Grube ryby przed sądem

2021-08-16 17:44

Jest akt oskarżenia przeciwko naczelnikowi poznańskiej drogówki! W sumie czterech policjantów odpowie przed sądem za domniemane fałszowanie dowodów i przekroczenie uprawnień. Tak zakończy się śledztwo trwające od 2019 roku, kiedy na jaw wyszło, że policjanci chcieli zatuszować swoje przewinienia... zwalając winę na przypadkowego kierowcę.

Poznań. Naczelnik drogówki trafi za kraty? Prokuratura sporządziła akt oskarżenia

Chodzi o aferę z 2019 roku. Wtedy anonimowi policjanci ujawnili, że wiosną ich posterunkowi koledzy uknuli bardzo niepokojący plan. Za ich własne winy miał zapłacić przypadkowy kierowca.

Pewnego dnia mundurowi z poznańskiej drogówki zauważyli stłuczoną szybę w jednym z nieoznakowanych radiowozów. Gremialnie uznali najwyraźniej, że nikt się do odpowiedzialności za szkodę nie przyzna, więc wina miała spaść na... przypadkowego kierowcę.

Zobacz też: Bezczelna kradzież w Chlądowie! Strażacy sprzątali olej na drodze, a złodziej kradł im… pachołki

Plan był prosty; zatrzymali kierowcę, któremu próbowali wmówić, że spod kół jego pojazdu wyleciał kamień, który uderzył w szybę ich radiowozu. Ale posądzony mężczyzna mandatu nie przyjął i tak zaczęły się kłopoty. Sprawa trafiła do Prokuratury w Zielonej Górze, a tamtejszy rzecznik, prok. Zbigniew Fąfera, zdradził, że w poniedziałek skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Dokument oskarża czterech funkcjonariuszy.

Paweł K. I Maciej K.: Policjanci z Poznania upozorowali wypadek?

Ta dwójka, Paweł K. i Maciej K. są oskarżeni o upozorowanie zdarzenia drogowego z udziałem innego kierowcy i zgłoszenie tych - fałszywych - informacji do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu. Później, wobec niewinnego kierowcy, wspólnie złożyli fałszywe oskarżenia, żeby zapłacił za wymianę szyby.

Zaczęło się! Drogowy kataklizm na trasie Łazienkowskiej

Paweł S. i Przemysław K. Naczelnik Wydziału Drogowego odpowie za "przemilczenie" fałszowania dowodów

Paweł S. jest policjantem wyższym stopniem, który miał przekroczyć uprawnienia. Według narracji prokuratury, wiedział o uszkodzonej szybie i zasugerował swoim podwładnym wyjazd poza jednostkę i upozorowanie wypadku. Przemysław K. to naczelnik Wydziału Drogowego. Według śledczych policjant wiedział o tworzeniu fałszywych dowodów przez podległych mu funkcjonariuszy, ale "nie podjął żadnych czynności urzędowych związanych z ujawnieniem tego przestępstwa i nie zabezpieczył dowodów tych zdarzeń".

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak przekazał w poniedziałek, że wszyscy oskarżeni funkcjonariusze nadal pracują w policji. Według niego, komendant Miejskiej Policji w Poznaniu będzie czekał na prawomocny wyrok i dopiero wtedy podejmie decyzję.

Naczelnikowi poznańskiej drogówki i Pawłowi S. grozi do trzech lat więzienia, a pozostałych funkcjonariuszom - do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Nasi Partnerzy polecają