Poznań żegna Krzysztofa Krawczyka. Wzruszające wydarzenia

i

Autor: A.Savin CC BY-SA 3.0/ SE Poznań żegna Krzysztofa Krawczyka. Wzruszające wydarzenia

Poznań żegna Krzysztofa Krawczyka. Wzruszające wydarzenia

2021-04-09 13:36

Krzysztof Krawczyk zmarł w miniony poniedziałek. Wybitny artysta przez kilka lat mieszkał w Poznaniu. Dwie poznańskie instytucje postanowiły go pożegnać w wyjątkowy i wzruszający sposób. Co przygotowano?

Krzysztof Krawczyk (+74 l.) nie żyje. Wokalista zmarł w poniedziałek (5 kwietnia). To wielka strata dla polskiej sceny muzycznej. W najbliższą sobotę (10 kwietnia) odbędzie się ostatnie pożegnanie artysty, które będzie miało charakter państwowy. Krzysztof Krawczyk spocznie na cmentarzy w Grotnikach. Wcześniej odbędzie się ceremonia w bazylice w Łodzi.

Krzysztof Krawczyk w dzieciństwie związany był z Poznaniem. Artysta urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach, następnie mieszkał w Białymstoku, a w 1949 roku rodzina Krawczyków przeprowadziła się do Poznania, gdzie jego ojciec - January rozpoczął pracę w Teatrze Polskim. Rodzina Krawczyków mieszkała przy ul. Gwardii Ludowej 19/5. Dzisiaj to ulica Wierzbięcice. Krzysztof Krawczyk mieszkał w Poznaniu do 1956 roku. Przez trzy lata uczęszczał do poznańskiej szkoły muzycznej.

Dwie poznańskie instytucje kultury, z którymi artysta był związany postanowiły go pożegnać w wyjątkowy sposób. W sobotnie południe przed Teatrem Polskim stanie gramofon, z którego popłyną piosenki, śpiewane przez Krawczyka w spektaklu "Staroświecka komedia". Miał on swoją premierę w październiku 1977 roku, a obecność muzyka na scenie Teatru Polskiego miała charakter kontynuacji rodzinnej tradycji. Spektakl był wspólnym przedsięwzięciem Teatru Polskiego i Estrady Poznańskiej. Wokalista był związany etatowo z tą ostatnią instytucją, dlatego na skwerze przed siedzibą Estrady przy ul. Masztalarskiej zostanie udostępniona mało znana, archiwalna fotografia Krzysztofa Krawczyka wraz z podziękowaniami.

- Zapraszamy także do posłuchania podcastu ze wspomnieniami jego menedżera Andrzeja Kosmali, nagranego z okazji 65-lecia Estrady Poznańskiej - mówi Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

Głos w sprawie wyjątkowych wydarzeń zabrał także wiceprezydent Poznania.

- Piosenki śpiewane przez Krzysztofa Krawczyka są częścią naszych wspólnych wspomnień, a on sam zawsze będzie kojarzył się z pogodą ducha i nieustępliwością wobec przeciwności losu. Wielu mieszkańców zwracało się do nas z prośbą o choćby symboliczne upamiętnienie artysty, dlatego dziękuję poznańskim instytucjom kultury za adekwatną reakcję - powiedział Jędrzej Solarski.

QUIZ. Krzysztof Krawczyk i jego piosenki. To możliwe, że znasz wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Którą z poniższych piosenek śpiewał K. Krawczyk razem z zespołem Trubadurzy, którego był współzałożycielem
Tu zostanie pochowany Krzysztof Krawczyk. Cmentarz w Grotnikach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki