Zdjęcia do dokumentu Sensacje XX wieku w Poznaniu potrwają 6 dni

i

Autor: fot. Radomil, Wikimedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Zdjęcia do dokumentu "Sensacje XX wieku" w Poznaniu potrwają 6 dni

Sensacje XX wieku w Poznaniu: Bogusław Wołoszański przybliży historię Enigmy [AUDIO, WIDEO]

2015-06-25 14:55

Poznański Zamek zamieni się w plan filmowy popularnego programu Bogusława Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku". Odcinki dokumentalnej serii kręcone w Poznaniu, będą poświęcone poznańskim kryptologom, którzy złamali szyfr Enigmy.

Najcenniejsze poznańskie zabytki staną się miejscem akcji kolejnych odcinków serii "Sensacje XX wieku", emitowanej przez Telewizję Polską. Program miał aż dziesięć lat przerwy - teraz wraca na antenę wraz z jego autorem, Bogusławem Wołoszańskim. Pierwsze odcinki po przerwie będą poświęcone kryptologom z Poznania, którzy złamali kod Enigmy. Rozpoczęto już pierwsze zdjęcia w Zamku Cesarskim.

- Będzie to pierwsza w dziejach taka pełna reprezentacja gigantycznego osiągnięcia poznańskich kryptologów. Mówi się, że przez to, że złamaliśmy szyfry Enigmy wojna trwała krócej - nieprawda. Wojna została wygrana przez aliantów dzięki temu, że nasi kryptolodzy sobie z tym szyfrem prowadzili - tłumaczy Bogusław Wołoszański Radiu Eska Poznań.

Dla wszystkich pytających i ciekawskich, nowe odcinki emitowane będą we wrześniu.Posted by Sensacje XX wieku on 5 czerwca 2015


To oni złamali kod Enigmy

Jak podkreśla autor programu, Polacy zawsze byli pomijani, kiedy mówiło się o złamaniu kodu Enigmy. Wymienia się przede wszystkim brytyjskie nazwiska, pomijając niekwestionowane zasługi poznańskich matematyków. Chodzi o absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, który kiedyś mieścił się w Zamku: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. To oni jako pierwsi odczytali zakodowane informacje przesłane przez Enigmę.

 "Sensacje XX wieku" poświęcone kryptologom z Poznania mają sprawić, że poznańscy kryptolodzy nie będą więcej pomijani przy historii Enigmy.  Program ma szansę trafić do międzynarodowej publiczności, dzięki National Geographic Channel.


Sensacje XX wieku nie tylko na Zamku

Program nie będzie kręcony jedynie na Zamku Cesarskim.Ekipa Bogusława Wołoszańskiego pojawi się także na poznańskiej Cytadeli oraz w Ostrowie Tumskim. Łącznie aż cztery odcinki "Sensacji XX wieku" zostaną poświęcone matematyką z Poznania - dwa z nich powstaną w stolicy Wielkopolski.

Jest to duże przedsięwzięcie, w którym wezmą udział znani polscy aktorzy. W obsadzie znajdziemy m.in. Jakuba Wesołowskiego, który wcieli się w rolę Rejewskiego, Michała Czerneckiego jako Maksymiliana Ciężkiego a także Ireneusza Czopa i Lesława Żurka.

Posłuchaj, co jeszcze autor programu - Bogusław Wołoszański, powiedział o programie reporterce Radia Eska, Katarzynie Kajdasz:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki