Bajka na Dzień Kota

i

Autor: Super Express Bajka na Dzień Kota

Światowy Dzień Kota. Wyjątkowa bajka dla wszystkich Czytelników Super Expressu

2021-02-17 6:00

Dziś Światowy Dzień Kota. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Czytelników - tych dużych i tych małych - bajkę. To audiobook o adopcji… gadającego kota ze schroniska, który trafił tam, bo był ŁOBUZEM. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania bajki!

„Bajka o tym, jak Gucio, Leoś i Tadziu adoptowali kota ze schroniska” to opowieść o tym, jak w życiu trzech braci pojawił się nowy PRZYJACIEL:) To kot. Ma na imię Premier i najpierw był bezdomny, a potem kawałek swojego życia spędził w schronisku. Na szczęście trafił do domu chłopaków i teraz jest w ich bandzie. Kot zanim trafił do schroniska trochę narozrabiał i przez to nikt nie chciał stworzyć mu nowego domu. Ta bajka jest wyjątkowa, bo opowiada o tym, jak ważne jest adoptowanie zwierząt i opiekowanie się słabszymi. Patronat nad nią objęła Fundacja „Schronisko dla Zwierząt w Gaju”.

Bajkowy audiobook na dzień kota

Warto pamiętać, że koty to zwierzęta niezwykłe. Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu koty to wspaniali fizycy. - Podczas picia kot wysuwa język, czubek zawija do tyłu jednocześnie dotykając powierzchni cieczy, a potem szybko go cofa. Woda jest „przyklejana” do języka, wykorzystując siły spójności i przylegania płynów. W ten sposób zostaje uformowany strumień wody, który wystrzeliwuje wprost do kociego pyszczka. Kiedy odpowiednia ilość wody znajdzie się w jamie ustnej, kot zamyka ją jeszcze zanim zadziała siła grawitacji - mówią badacze kotów. Inna ciekawostka o kotach, to fakt, że ich małżowiny uszne są poruszane przez około… 32 mięśnie. To właśnie dzięki nim kot jest w stanie kierować uszy w inną stronę niż sam się porusza oraz wyłapywać najdrobniejsze szmery. - Ponadto kot może poruszać każdym uchem niezależnie. Słuch popularnego dachowca jest niewiarygodnie czuły. Odbiera on dźwięki zakresie częstotliwości od 55 do 79 000 Hz, dla porównania zakres ten dla człowieka wynosi od 16 do 20 000 Hz. - informują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Życie naszych kotów skrywa wiele tajemnic, z których część możemy wytłumaczyć naukowo. Na szczęście pewne obszary pozostają tajemnicą. Jak to jest, że kanapowy puszek posiada tyle skrywanych supermocy? Niesamowity instynkt przetrwania powoduje, że kot posługuje się nimi praktycznie niezauważony. Wyostrzone jak brzytwa zmysły, dyplom wydziału fizyki, gibkość akrobaty i zdolność do zmiany stanu skupienia, to tylko niektóre ciekawostki na temat kota domowego. Co jeszcze wiecie a czego nie wiecie o swoich pupilach? - mówią zafascynowane kotami Dorota Główny, Agnieszka Gierczyk, dr n. wet. Natalia Sowińska oraz prof. dr hab. Małgorzata Szumacher-Strabel. 

Te fascynujące zwierzęta czekają na nowych właścicieli w każdym schronisku w Polsce! 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki