Policjanci mają nowe obowiązki, a kierowcy...mają się czego bać

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe

TE przepisy mogą być nową plagą! Policja ma nowe obowiązki i sporo pracy!

2020-01-04 20:22

Od 1 stycznia policjanci maja nowy obowiązek. Podczas kontroli sprawdzają stan licznika w samochodzie i wpisują te dane do systemu. Jeżeli stwierdzą, że jego wskazanie jest niższe, niż podczas przeglądu technicznego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że licznik został cofnięty. Takich przypadków jest naprawdę dużo!

Pierwsze przypadki, jak np. te z Konina, wskazują, że w tym wypadku nie mówimy o dużych wartościach, za to o dużej skali.

O ile "przekręcamy" liczniki?

Dane policji w Koninie wskazuję, że od 4000 km do blisko 22000. Czy to dużo? Dla przykładu, w środę (1 stycznia) policjanci zatrzymali renault, w którym podczas przeglądu w lutym 2019 r,, stan licznika był o blisko 4000 km mniejszy.

Jednostkowo, takie dane mogą nie robić wrażenia, ale zakładając, że proceder może powtarzać się systemowo, skala problemu rośnie.

Kolejny przykład pokazuje, że takie systemowe działanie rzeczywiście może mieć miejsce. Podczas innej kontroli, osobowego mercedesa, policjanci stwierdzili, że licznik został cofnięty o blisko 22000 km! Co ciekawe, samochód przeszedł przegląd techniczny ...28 grudnia!

A może próbować oszukać policjantów?

Powiedzieć, że licznik się zepsuł i został wymieniony? To nie takie proste, bo taką wymianę w ciągu 30 dni trzeba zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.

Wszystko wskazuje na to, że zmiana przepisów może mocno ukrócić nielegalny proceder obniżania przebiegów aut. Nie bez znaczenia są też sankcje przewidziane za to przestępstwo. Sprawca może zostać skazany nawet na 5 lat więzienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE