UWAGA Poznań! Wprowadzono stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Czy coś nam grozi?

2020-01-21 12:02 EIPOZ
Syreny alarmowe
Autor: Grzegorz Kluczyński Syreny alarmowe

Przez tydzień w całej Polsce obowiązywać będzie pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. W tym samym czasie, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wprowadził w Małopolsce 2. stopień alarmowy BRAVO.

W województwie małopolskim 27 stycznia odbywać się będą centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Do Polski przyjechać ma m.in. ponad 50 delegacji państwowych, a także ponad 200. byłych więźniów obozu zagłady i ocalonych z Holokaustu.

To właśnie z tego powodu Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wprowadził w całym kraju od 23 do 29 stycznia pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP, które dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Natomiast w województwie Małopolskim w tym samym czasie obowiązywać będzie drugi stopień alarmowy - BRAVO, który wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub przy okazji dużych wydarzeń międzynarodowych, takich jak np. Światowe Dni Młodzieży czy też szczyt klimatyczny.