Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik

i

Autor: pixabay.com/12019 Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik

Wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie

2019-01-17 17:22

Jeśli przydarzył Ci się wypadek na nieodśnieżonym chodniku możesz domagać się odszkodowania. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby ukarać nieodpowiedzialnego zarządcę drogi i uzyskać rekompensatę.  Straż Miejska przypomina również o karach, które mogą spotkać tych, którzy nie odśnieżają chodników przed swoją posesją.

Możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku, urazy powstałe z powodu spadających sopli czy poślizg samochodu na oblodzonej drodze, znajduje podstawę w treści art. 415 Kodeksu Cywilnego, a także w ustawie: o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o drogach publicznych oraz o gospodarce nieruchomościami - informuje portalsamorządowy.pl.

Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie, musimy wykonać trzy czynności:

  •     zrobić zdjęcie w miejscu wypadku
  •     zebrać dane świadków
  •     zawiadomić policję lub straż miejską.

Bez wykonania powyższych czynności może być trudno o uzyskanie odszkodowanie. O odszkodowanie mogą starać się bezpośrednio osoby fizyczne (np. pieszy po wypadku na nieodśnieżonej drodze), osoby prawne (np. w sprawie zniszczonego samochodu należącego do firmy), ale także pośrednio poszkodowani (np. rodzic, którego dziecko uległo śmiertelnemu wypadkowi).

Poszkodowany musi udowodnić, że do zdarzenia doszło w wyniku zawinionego działania lub zaniechania podmiotu odpowiedzialnego za zarządzenie drogą. Jeśli jest to podwykonawca, to on staje się adresatem roszczenia. W przypadku, gdy opady były intensywne nocą, to podczas porannej zmiany dozorca mógł nie zdążyć z odśnieżeniem chodnika. Wówczas nie uzyskamy odszkodowania. Jeśli jednak chodnik nie jest odśnieżony także po południu, a przydarzy nam się wypadek, wówczas powinniśmy skutecznie ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Nie odśnieżasz chodnika? Straż Miejska przypomina o karach

Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi np.: piaskiem, bez stosowania środków chemicznych. Zalegający śnieg na chodnikach powoduje ich śliskość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia osób z nich korzystających. Należy również usuwać z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sople lodowe i nawisy śniegu, niezwłocznie po ich powstaniu.

Na osoby, które nie wywiązują się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu. Osoby, które doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku nie wywiązania się właścicieli z obowiązku odśnieżania chodników mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania z powództwa cywilnego.

CZYTAJ TEŻ:

>> Naraził życie własnych córek! Był kompletnie pijany i to nie pierwszy raz!

>> Taksówkarze zrobili sobie nielegalny parking. Straż miejska pilnuje tego miejsca

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki