Rozwód

i

Autor: Tumisu / Pixabay Dlaczego Polacy się rozwodzą?

Rozwody w Polsce

Wyższe raty kredytu i inflacja scalają małżeństwa?! Ekspert nie ma wątpliwości. Ujawniono dane o rozwodach

2022-09-11 5:00

Rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie kosmicznie wysokie raty kredytów, inflacja i kryzys gospodarczy odbijają się na polskich małżeństwach. Jak obecna sytuacja w Polsce wpływa na decyzje małżonków o rozwodzie? Ujawniono dane, które mogą zaskoczyć wielu. Ekspert widzi wyraźne powiązanie między miastami z najwyższą liczbą rozwodów, a sytuacją finansową Polaków. Zobaczcie!

Rozwody w Polsce. Jak wysokie raty kredytów i inflacja wpływają na małżeństwa?

Szalejąca inflacja oraz ciągłe podwyżki stóp procentowych to problemy, z którymi aktualnie boryka się wiele rodzin w Polsce. Problemy finansowe i związany z tym stres odbijają się także na relacjach małżonków. Czy są to jednak powody, dla których Polacy się rozwodzą? Eksperci przeanalizowali dane dotyczące rozwodów z 47 sądów okręgowych z całej Polski. Wnioski mogą być zaskakujące! Okazuje się, że w I połowie 2022 roku do sądów wpłynęło ponad 38,7 tys. pozwów rozwodowych. To o 0,2% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich nieco ponad 38,8 tys. Co może być tego przyczyną? Ekonomista Marek Zuber zwraca uwagę na ważny aspekt. Ekspert wskazuje, że w czasach kryzysu hipotecznego to właśnie kredyt scala małżeństwa. Ekonomista uważa, że w wielu wypadkach, nawet, jeśli małżonkowie chcą się rozejść, to często żadnej ze stron nie stać na to, żeby spłacić partnera. W tym celu trzeba zaciągnąć nowe zobowiązanie, a na to wiele osób już nie może sobie pozwolić. Względy ekonomiczne to tyko jeden z wielu czynników, które mają wpływ na rozwody Polaków. Według Pawła Budrewicza, prawnika rodzinnego, jakkolwiek formalne przyczyny rozstania małżonków obejmują duże spektrum zdarzeń, to faktycznie źródło problemu jest niemal zawsze to samo, tj. zły wybór partnera.

W jakich miastach Polacy rozwodzą się najczęściej? Sprawdź w naszej galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Tu Polacy rozwodzą się najczęściej

Jak w obliczu kryzysu wygląda sytuacja rozwodów w Polsce? W których miastach małżonkowie rozwodzą się najczęściej? Na liście prym wiodą oczywiście duże miasta. Jak wynika z danych z sądów okręgowych w całej Polsce, w I połowie 2022 roku najwięcej pozwów rozwodowych wpłynęło do:

  • Sądu Okręgowego w Poznaniu – 2537 (w analogicznym okresie 2021 roku – 2398),
  • Sądu Okręgowego w Warszawie - 2125 (rok wcześniej – 2164),
  • Sądu Okręgowego w Gdańsku – 1994 (1981),
  • Sądu Okręgowego w Krakowie – 1883 (1815),
  • Sądu Okręgowego w Katowicach – 1806 (2040),
  • Sądu Okręgowego Warszawa Praga w Warszawie – 1544 (poprzednio 1457).

Ekspert dostrzega przyczyny ekonomiczne takiego stanu rzeczy. Ekonomista Marek Zuber zauważa, że najwięcej pozwów wpływa w miastach, w których Polacy zarabiają najwięcej. Mają oni największe możliwości finansowe, co pozwala im nie tylko podjąć decyzję o samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale też o poniesieniu wszelkich kosztów związanych z rozwodem.

Źródło: MondayNews

Rady Glapińskiego na wysokie raty kredytów hipotecznych.
Nasi Partnerzy polecają