24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść? Najlepsze przepisy

24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść? Najlepsze przepisy
Autor: Desertrose7/cc0/Pixabay.com 24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść? Najlepsze przepisy

24 listopada. Dzień Buraka 2020. Jak można obchodzić go obchodzić? Koniecznie coś przygotować, bo buraki są bardzo zdrowe. To źródło kwasu foliowego (zalecany dla kobiet w ciąży), witamin B6, B12, A i C oraz żelaza, wapnia, magnezu. Jedzenie buraków powinny wziąć sobie do serca m.in. osoby, które ciepią na anemię i chcą poprawić wyniki morfologii krwi.

24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść?

24 listopada i nie tylko buraki powinny sobie przyrządzać osoby, które boją się: miażdżycy, zawału serca, osteoporozy, choroby Alzheimera, zakrzepów czy wylewu. Ich ryzyko zwiększa homocysteina, a zawarte w burakach związki, jak betaina, powodują jej ograniczenie. Ten sam związek działa na poprawę pracy wątroby, dzięki czemu lepiej przetwarza ona tłuszcze i oczyszcza organizm z toksyn. Bierze również udział w wytwarzaniu karnityny i podziałach komórek, a do tego chroni nasze nerki. To nie wszystko.

24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść?

W burakach znajdziemy też błonnik, który działa korzystnie na pracę układu pokarmowego, zwłaszcza na jelita. Powinniśmy sięgnąć po nie sięgnąć również ze względu na duże ilości potasu potasu i ich działanie zasadotwórcze, co zobojętnia nadmiar soków żołądkowych wydzielanych po spożyciu produktów zakwaszających. To dlatego buraki powinny jeść osoby, które jedzą mięso, pieczywo i słodycze bo zmniejszają ryzyko nadkwasoty i zgagi.

Żeby nie pozbywać się cennych składników, buraki należy gotować w łupinie i zdjąć ją, gdy wystygną. Owinięte folią aluminiową lub pokrojone i przełożone np. plasterkami cebuli lub jabłek w naczyniu żaroodpornym można je piec w całości w piekarniku. Dodanie soli na końcu gotowania pozwoli zachować burakom odpowiedni kolor.

Najlepsze przepisy, jak przygotować buraki znajdziecie TUTAJ.

Teresin. Stracił żonę i mieszkanie. 76-latek mieszka w oborze bez prądu i wody! [ZDJĘCIA]

Kolejna blokada Warszawy. Kobiety znów wyszły na ulicę