Adwent 2019. Co to za okres? Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?

2019-11-30 8:26 MK
Adwent 2019. Co to za okres? Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?
Autor: pixabay.com Dla chrześcijan Adwent to czas zadumy.

Tegoroczny adwent rozpoczyna się w niedzielę, 1 grudnia, i potrwa cztery tygodnie. Jest to czas przygotowań do Bożego Narodzenia oraz czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Z adwentem wiąże się kilka zwyczajów m. in. wierni chodzą na roraty, obowiązuje również ścisły post.

Dla chrześcijan Adwent to czas zadumy. Wtedy w trakcie liturgii dominuje kolor fioletowy i to właśnie on przyozdabia wnętrza kościoła ewangelickiego. Dodajmy, że Adwent jest okresem oczekiwania i przygotowania, dlatego kościół katolicki zachęca do udziału w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Skąd wywodzi się nazwa „Adwent”?

Nazwa "Adwent" pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej ze słowa "adventus" oznaczającego przyjście. W kościele rzymskokatolickim odnosi się do okresu, podczas którego wierni przygotowują się do obchodów świąt Bożego Narodzenia, czyli rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa.

Ile trwa Adwent?

Początek Adwentu przypada zawsze na czwartą z kolei poprzedzającą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W 2019 roku będzie to 1 grudnia. Dodajmy, że wraz z pierwszym dniem Adwentu w kościołach rozpoczyna się rok liturgiczny. Czas oczekiwania kończy się w Wigilię, czyli 24 grudnia. Przypomnijmy, że czasie Adwentu w kościołach odprawiane są poranne msze, zwane roratami.

Adwent, z punktu widzenia liturgii kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia. To czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów;
  • od 17 grudnia do 24 grudnia. Jest to czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Czy w czasie Adwentu obowiązuje post?

W religii katolickiej, Adwent nie wchodzi w skład pokuty, jednak duchowni zachęcają wiernych do pewnej wstrzemięźliwości od wybranych aktywności i pokarmów. W Rzymie ten okres zaczął być obchodzony dopiero pod koniec VI wieku. Miał on formę radosnego oczekiwania na przyjście Pana, brak postów i innych praktyk pokutnych. Papież Grzegorz Wielki ujednolicił zalecenia liturgiczne dotyczące adwentu. Od tego czasu adwent trwa cztery tygodnie i staje się szczególnym okresem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Jakie są symbole Adwentu?

  • wieniec adwentowy - w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei;
  • kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia;
  • lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).