CPK wybuduje nowe połączenia kolejowe. Z Radomia do Warszawy dojedziemy w 50 minut!

2020-06-16 11:56

W ramach Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie prawie 1800 km nowych linii w całej Polsce. Przygotowania do budowy ponad 500 km już ruszyły lub rozpoczną się jeszcze w tym roku. W skład programu CPK wchodzi 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK, których budowa zakończy się w 2034 r. Inwestycje nie ominą również Radomia, skąd w 50 minut będzie można dotrzeć do Warszawy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Z Radomia do Warszawy dojedziemy w 50 minut!

W Radomiu w ramach programu w 2022 roku rozpoczną się przygotowania do realizacji nowych linii kolejowych CPK – Grójec – Warka i Radom – Iłża – Kunów.
Planowane linie kolejowe nr 88 i 84 stanowią fragmenty ciągu nr 6 łączącego Warszawę i CPK ze Świętokrzyskiem i Podkarpaciem. Po ich realizacji Grójec zostanie włączony do sieci kolejowej, a z Radomia do Warszawy dojedziemy w 50 min.
Łącznie w województwie mazowieckim w ramach programu kolejowego CPK powstaną 344 km nowych linii kolejowych, a kolejne 654 km zostaną zmodernizowane.

CPK przedstawiła szczegóły dotyczące inwestycji kolejowych, które zostaną zrealizowane w latach 2020-2034. Program inwestycyjny CPK zakłada budowę sieci nowych linii kolejowych, w tym kolei dużych prędkości, które połączą większość regionów Polski z Warszawą i planowanym CPK w czasie do 2,5 godz.
Prace przygotowawcze ruszają już w tym roku dla pięciu linii kolejowych o łącznej długości 563 km:

  • Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław– Wałbrzych – granica (Polska/Czechy)
  • Ostrołęka – Łomża
  • Trawniki – Krasnystaw – Zamość
  • Łętownia – Rzeszów
  • Chybie – Jastrzębie Zdrój – Godów – granica (Polska/Czechy)

Najbardziej widowiskowa część inwestycji, czyli prace budowlane, powinny rozpocząć się już za trzy lata. Planowane wtedy prace obejmą m.in. roboty ziemne, roboty budowlane (w zakresie wybranych branż), prace nad usuwaniem kolizji z infrastrukturą podziemną i przygotowywanie terenu do robót zasadniczych.

Na plan inwestycji kolejowych CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i 1789 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka CPK i które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki