Radom: Manifestowali w obronie sędziów. Ponad 100 osób osób wzięło udział w demonstracji [ZDJĘCIA]

2019-12-02 8:14 MK

W ponad stu miejscowościach w niedzielę, 1 grudnia, odbyły się demonstracje w obronie polskiego sądownictwa. W Radomiu również taka manifestacja miała miejsce. Radomianie zebrali się przed gmachem Temidy przy ulicy Warszawskiej i przynieśli europejskie flagi, Konstytucję RP oraz baner z napisem "Ziobro musi odejść". Manifestację zorganizowało stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji.

W niedziele o godzinie 16.00 ponad sto osób w atmosferze solidarności i jedności wzięło udział w demonstracji w Radomiu. Akcję rozpoczęło wezwanie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia pod nazwą "Robimy to dla Wszystkich". Na spotkanie radomianie przynieśli flagi Polski oraz europejskie, Konstytucję RP i baner z napisem „Ziobro musi odejść”. Dodajmy, że jednym z impulsów do ponownego wyjścia na ulice była historia sędziego Pawła Juszczyszyna z sądu w Olsztynie, który w piątek został zawieszony na miesiąc w czynnościach służbowych.

- Spotkaliśmy się, żeby bronić wolności, równości, demokracji, wolnych i niezależnych sądów, wolnych i niezawisłych sędziów, wolnych ludzi w wolnej, praworządnej i europejskiej Polsce. Wyraziliśmy również solidarność i poparcie dla sędziego Pawła Juszczyszyna – mówili członkowie stowarzyszenia.

Radomianie podczas demonstracji usłyszeli historie kilkunastu innych sędziów, których dotknęły konsekwencje działania rzeczników dyscyplinarnych. W niedzielę podobne protesty zorganizowano w wielu miastach Polski m. in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, oraz Łodzi.