Koronawirus

i

Autor: governortomwolf /Wikimedia Commons

Chorych na koronawirusa na Podkarpaciu jest już 10 osób. Kim są?

2020-03-16 10:53

Na Podkarpaciu stwierdzono już 10 zachorowań na koronawirusa. Z najnowszych infromacji wynika, że prawie 2 tys. osób przebywa pod nadzorem sanepidu.

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem COVID-19 stwierdzono w Łańcucie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nim w środę 11 marca. To 57-letnia kobieta. Według nieoficjalnych informacji kobieta najprawdopodobniej pracowała w jednej z leżajskich przychodni zdrowia. 

57-latka to pierwszy stwierdzony przypadek koronawirusa na Podkarpaciu, jednak - kto jest pacjentem "zero”, od którego kobieta się zaraziła? Pojawiają się głosy, że kobieta mogła zarazić się nim w przychodni, w której pracowała od męża jednej z pielęgniarek. Mężczyzna miał w niedawnym czasie przebywać w Niemczech, odwiedził też przychodnię, w której kobiety pracowały.

Kolejne dwie osoby, które zachorowały to dwóch mężczyzn w wieku 60. i 65 lat. Jak udało się nam ustalić, jeden z nich jest mężem kobiety, która jest pierwszym stwierdzonym przypadkiem osoby chorej na koronawirusa w naszym regionie.

Następnymi osobami, u których potwierdzono koronawirus COVID-19 to kobiety w sile wieku z powiatu leżajskiego. Kobiety wcześniej przebywały w kwarantannie.Szósty przypadek zarażenia koronawirusem na Podkarpaciu , o którym informowaliśmy w piątek to młoda kobieta z woj. lubelskiego hospitalizowana w Nisku.

Podczas weekendu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem.  Niestety, dziś rano (16 marca) poinformowano o kolejnych dwóch przypadkach zachorowań na koronawirusa w naszym regionie. Chodzi o młodą kobietę z powiatu leżajskiego oraz mężczyznę w sile wieku z powiatu mieleckiego. Stan tych osób określono jako dobry.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 1906 osób, dla 1106 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 56 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 393 testy. W sumie na Podkarpaciu jest już 10 stwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa.

Jak się nie dać wirusowi? Zalecenia immunologów

Epidemia koronawirusa we Włoszech spowodowała obniżenie emisji dwutlenku węgla