Koronawirus, a odwołana wycieczka. Co ze zwrotem pieniędzy? Komunikat UOKiK

2020-03-03 13:13
Koronawirus, a odwołana wycieczka. Co ze zwrotem pieniędzy? UOKiK rozwiewa wątpliwości
Autor: StelaDi /Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Masz wykupioną wycieczkę, ale boisz się na nią polecieć, bo obawiasz się koronawirusa? UOKiK przedstawiło szczegółowe informacje o prawach pasażerów. Czy możemy otrzymać zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę?

UOKiK wydał specjalny komunikat w tej sprawie.

- Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Konsument rezygnując z wycieczki może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie. - można przeczytać w komunikacie.

Głos w sprawie zabrał też prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co w wypadku biletów lotniczych?


Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku biletów lotniczych. W tym wypadku nie ma szczególnych przepisów w zakresie możliwości odstąpienia w przypadku „nadzwyczajnych okoliczności”. Można zmienić termin wylotu, lub anulować bilet lotniczy, jednak jak informuje UOKiK przewoźnik może jednak zastrzec, że pasażer ponosi konsekwencje finansowe takich zmian.

- Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów – dodaje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Sprawdzamy jak reagują polskie służby na chorego z koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE