Koronawirus w żłobku, szpitalach, weselu. Ogniska COVID-19 w Rzeszowie i pow. rzeszowskim

2020-08-19 14:13
Koronawirus w żłobku, szpitalach, weselu. Ogniska w Rzeszowie i pow. rzeszowskim
Autor: LRCL/Pixabay.com Koronawirus w żłobku, szpitalach, weselu. Ogniska w Rzeszowie i pow. rzeszowskim

Podkarpacki sanepid przekazał nam aktualna sytuację dotyczącą ognisk koronawirusa w Rzeszowie i pow. rzeszowskim. Pozytywny wynik na koronawirusa otrzymano u dziecka, które uczęszcza do żłobka na terenie Rzeszowa. Dziś rozpoczęto badania osób z personelu placówki oraz dzieci.

Jak informuje Dorota Gibała, rzeczniczka WSSE w Rzeszowie 14 sierpnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie otrzymał zgłoszenie dotyczące pozytywnego wyniku  u matki dziecka, które uczęszczało do żłobka na terenie Rzeszowa. Natychmiast poinformowano właściciela żłobka, nakazano przeprowadzenie dezynfekcji placówki, sanepid zalecił też  bezwzględne stosowanie środków ochrony dla personelu, który pracuje  w tej grupie dzieci.  17 sierpnia br. otrzymano informację o dodatnim wyniku dziecka i jak zapewnia sanepid, natychmiast poinformowano właściciela żłobka i przeprowadzono postępowanie epidemiologiczne ze wszystkimi rodzicami dzieci i personelem placówki. Ostatnim dniem, kiedy dziecko przebywało w żłobku był dzień 11 sierpnia. Wszystkie osoby z kontaktu w żłobku objęto kwarantanną. Dzisiaj (19 sierpnia) rozpoczęto badania 25 osób (18 dzieci i 7 osób personelu). W kolejnych dniach badania będą kontynuowane.

Pozostałe ogniska koronawirusa na terenie Rzeszowa i pow. rzeszowskiego:

Szpital MSWiA w Rzeszowie – w ognisku potwierdzono łącznie 17 pozytywnych przypadków w tym u 7 pacjentów (1 zgon) oraz u 5 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu. Przebadano cały personel i pacjentów oddziału chirurgii.

Szpital Nr 2 w Rzeszowie – ogółem potwierdzono 9 wyników dodatnich w tym: 7 pozytywnych wśród personelu medycznego oraz 2 osób z kontaktu (mieszkańców powiatu przeworskiego)

Wstrzymano przyjęcia do kliniki ginekologii i położnictwa. Badania pacjentów i personelu są w toku, 47 osób ze styczności objętych jest kwarantanną.

Ognisko wśród uczestników wesela, które się odbyło w dniu 01.08.2020 w Rzeszowie, do dnia dzisiejszego potwierdzono w ognisku – 19 osób (12 z Rzeszowa i 4 z powiatu rzeszowskiego i 1 z powiatu jarosławskiego, 2 z powiatu przeworskiego). Łącznie uczestników wesela było 92 i 2 osoby z obsługi. Wszystkie osoby zostały objęte kwarantanną.

Zobacz też: 735 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Na Podkarpaciu 33 zachorowania

Dochodzenia epidemiologiczne są w toku. Ogółem na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego kwarantanną objęto 735 osób. Na dzień 19 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 42 osób z kontaktu na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Pozostałe badania wykonywane będą w punkcie drive-thru.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE